eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Simon Harris, a kereszténydemokrata Fine Gael párt új vezetője, miután a parlament megerősítette miniszterelnöki tisztségében 2024. április 9-én.
Nyitókép: MTI/AP/Peter Morrison

Igen fiatal miniszterelnök Írország élén

A várakozásoknak megfelelően Simon Harris eddigi egészségügyi minisztert választotta kedden az Ír Köztársaság új miniszterelnökévé a dublini parlament. A 37 esztendős Harris Írország 15., egyben eddigi legfiatalabb kormányfője.

Az ír törvényhozás alsóháza, a Dáil kedd délután 88 szavazattal, 69 elutasító voks ellenében választotta meg Harrist a kereszténydemokrata Fine Gael párt vezette ír kormánykoalíció vezetői tisztségére.

Elődje, a 45 éves Leo Varadkar, aki kétszer állt az ír kormány élén, március 20-án jelentette be teljesen váratlanul távozási szándékát.

Lemondásának okait nem részletezte, csak annyit árult el, hogy politikai és személyes okok egyaránt közrejátszottak döntésében. Hozzátette: az elmúlt években elért jelentős eredmények ellenére is arra a következtetésre jutott, hogy már nem ő a legmegfelelőbb személy a miniszterelnöki teendők további ellátására.

A Fine Gael vezető tisztségére - és ezzel együtt a kormányfői posztra - Simon Harris volt az egyetlen jelölt.

Harrist a Dáil keddi szavazása után Michael D. Higgins, Írország köztársasági elnöke formálisan is kinevezte miniszterelnökké.

A jelenlegi hárompárti ír kormánykoalícióról szóló megállapodást 2020. június 15-én írták alá a Fine Gael, a centrista Fianna Fáil és a Zöld Párt vezetői. A megállapodás értelmében az ötéves mandátum első felében a Fianna Fáil élén álló Micheál Martin töltötte be a miniszterelnöki tisztséget, és 2022-ben követte őt a poszton a Fine Gael vezetőjeként Leo Varadkar, aki 2017 és 2020 között is Írország miniszterelnöke volt.

Írországban jövő márciusig meg kell tartani a következő parlamenti választásokat, és a jelenlegi felmérések egyértelműen a Sinn Féin győzelmét valószínűsítik.

Mary Lou MacDonald, a Sinn Féin elnöke Harris keddi megválasztása után, a dublini alsóházban előrehozott választások kiírására szólította fel az új miniszterelnököt.

A balközép irányzatú Sinn Féin a 2022 májusában megtartott észak-írországi törvényhozási választásokon - az ír sziget 103 évvel ezelőtti megosztása óta első ízben - a legtöbb képviselői mandátum elnyerésével a belfasti törvényhozás legnagyobb pártja lett. Így az észak-írországi kormány élén jelenleg - ugyancsak példátlan módon - katolikus miniszterelnök áll Michelle O'Neill, a Sinn Féin alelnöke személyében.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×