Híressé és hírhedtté is vált a német gazdasági miniszter drákói fűtési tervével. A zöld párti Robert Habeck – aki egyben Németország alkancellárja is – március elején állt elő azzal a javaslatával, amely 2024-től előirányozta az új gáz- és olajfűtési rendszerek telepítésének tilalmát. Népszerűsége és pártjának támogatottsága ettől kezdve rohamosan csökkent, a németek többsége tiltakozott, mindenekelőtt a költségek várható növekedése miatt.
A tervezetet a kormány is jóváhagyta, az életbe lépéséhez azonban a parlament szentesítésére van szükség. A jogszabály szerint a kizárólag fosszilis energián, mindenekelőtt gázon és olajon alapuló fűtési rendszerek újonnan történő beépítése 2024-től nem engedélyezett, és csak csak olyan fűtőberendezést lehet felszerelni, amely legalább 65 százalékban megújuló energiából termel hőt.
A Bild szenzációnak számító információi szerint az Európai Bizottság hasonló szigorítási tervet dédelget. Ráadásul az újság szerint az EU-ban a "Habeckénél keményebb fűtőkalapács" van tervbe véve, beleértve a hőszivattyús követelményt is az újonnan beépített klímabarát fűtési rendszerekre vonatkozóan.
A szigorítás a terv szerint szerint 2029-től lépne érvénybe.
Az unió 2005-ben elfogadott környezetbarát tervezési irányelve szerint innovációról van szó. A cél a környezetbarát termékek piacának erősítése, illetve az energiahatékonyság előmozdítása. A környezetbarát tervezésről szóló irányelv azonban csak a jogi kereteket biztosítja. A termékekre vonatkozó konkrét követelményeket egy úgynevezett ökodesign termékszabályzat határozza meg. A termékekre vonatkozó előírásokról az Európai Bizottság konzultál a tagállamok illetékeseivel.
Mivel nem törvényről van szó, az újság szerint nincs szükség sem a tagállamok, sem az Európai Parlament jóváhagyására, azaz a szóban forgó termékek azonnal alkalmazásra kerülhetnek.
A követelmények állítólag 29 termékcsoportra vonatkoznak, köztük vannak a fűtőberendezések, így egyebek között a hőszivattyúk is. Ha mindezt a jelenlegi tervek szerint hajtanák végre, az azt jelentené, hogy
2029-től egyetlen, kizárólag fosszilis tüzelőanyaggal, például gázzal vagy olajjal működő kazán sem kerülhet forgalomba.
A 83 milliós Németországban a költséges fűtési szigorítások terve hatalmas tiltakozási hullámot váltott ki. Aligha kérdéses, hogy a 27 tagország lakossága lakosság miként viszonyul majd a tervbe vett állítólagos szigorításhoz.