eur:
406.32
usd:
385.41
bux:
77766.32
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Pengésdrótból épített kerítés a szlovén-horvát határon Gibinánál (Murafüred) 2015. december 3-án. Szlovénia három hét alatt közel száz kilométer pengés drótkerítést húzott fel Horvátországgal közös határán.
Nyitókép: MTI/Varga György

Szlovénia kerítést bont - Horvátország felé

Szlovénia kedden megkezdte a Horvátországgal közös határán lévő panelkerítés eltávolítását - közölte a szlovén közszolgálati televízió.

A migrációs hullám miatt Szlovénia még 2015-ben 176 kilométer hosszú pengés drótkerítést épített a Horvátországgal közös, mintegy 670 kilométeres határán. Ezt később fokozatosan panelkerítésre cserélték, és kibővítették. A közös határszakaszon 136 kilométer pengés drótkerítés és 60 kilométer panelkerítés húzódott. A pengés drótkerítés eltávolítása még tavaly júliusban megkezdődött, és jelenleg még tíz kilométer maradt belőle. A panelkerítés lebontása kedden vette kezdetét, a dél-szlovéniai Osilnica és Jelsane határátkelőhelyek környékén. A munkálatok megtekintése céljából Bostjan Poklukar belügyminiszter és Marjan Sarec védelmi miniszter is a helyszínre látogatott.

Poklukar a sajtónak úgy nyilatkozott: "itt volt az ideje a panelkerítések eltávolításának, mert jelenleg már nem szolgálják azt a célt, ami miatt azokat felállították".

Úgy vélte: Horvátország sikeresen meg fogja védeni a külső schengeni határt, ahogyan azt Szlovénia is tette korábban.

"A kerítés ideiglenes technikai akadályként betöltötte szerepét a schengeni határ védelmében, nem utolsósorban azért, mert az Európai Unió számára bizalmi kérdés volt, hogy Szlovénia felelősségteljes hozzáállást tanúsított a külső határ védelme ügyében" - mondta a belügyminiszter.

Poklukar közölte: a kerítés lebontására idén 1,7 millió euró áll rendelkezésre, és a 2024-es költségvetésben is biztosítanak erre a célra forrásokat. A tárcavezető jelezte: a drótkerítést legkésőbb az év végéig, a panelkerítést pedig legkorábban két éven belül eltávolítják.

Az illegális migrációval kapcsolatban hangsúlyozta: Szlovénia Horvátország schengeni csatlakozása után is sikeresen kezeli a migránsáradatot, de a korábbitól némileg eltérő módon. Idén a rendőrség már több mint 110 embercsempészt fogott el, és szorosan együttműködik a nyugat-balkáni országok rendőri erőivel - mutatott rá.

Sarec szerint

Horvátország schengeni csatlakozásával a szlovén hadseregnek is megváltozott a feladatköre.

"Most már nincs szükségünk sürgősségi erőkre a déli határokon, így felhasználhatjuk őket máshol, arra, ami az alapvető feladatuk" - fogalmazott a védelmi miniszter.

Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×