eur:
393.85
usd:
367.98
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
modern warfare futuristic soldier using vr virtual reality glasses on purple backgroun  as concept of artificial intelience on hud screen display
Nyitókép: .shock/Getty Images

Bendarzsevszkij Anton: Ukrajna tesztterepe lett az új nyugati technológiáknak

A jövő a mesterséges intelligencia által vezérelt teljesen önállóan, emberi beavatkozás nélkül is döntést hozó fegyvereké. Már az orosz–ukrán háborúban is egyre több MI-n alapuló rendszert alkalmaznak: Ukrajna adatelemző, fegyver- és arcfelismerő programokat is bevet. Ezekkel pedig a háború első szakaszában sikerült kompenzálnia Oroszország katonai fölényét – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Egyfajta hibrid felhasználás zajlik – fogalmazott az orosz–ukrán háború kapcsán Bendarzsevszkij Antont az InfoRádióban. Egyfelől a konfliktus hagyományos eszközökkel és hagyományos harcmodorban zajlik: továbbra is folyik a küzdelem a légtér megszerzéséért, fontos szerepet játszanak az ember által irányított harckocsik, a végső harcok pedig a lövészárkokban dőlnek el. Vagyis, ahogyan az első és második világháborúban, az emberi erőnek és katonai eszközöknek a felhasználása domináns.

Másfelől megjelentek már az olyan eszközök, amelyek az elmúlt évtizedek háborúiban nem voltak jelen, és ilyen szempontból Ukrajna egyfajta tesztterep is – tette hozzá a posztszovjet térség szakértője. Számos ország, az Ukrajna mögött álló nyugati koalíció – mindamellett, hogy nyilván biztonsági szempontok miatt is segíti Ukrajnát, hogy ne veszítse el a háborút Oroszországgal szemben – az átadott eszközeit is teszteli, megbizonyosodva arról, hogy taktikailag mi működik jól.

Amerikai tisztviselők állítják, hogy a háború első szakaszában az Ukrajnának nyújtott fejlett eszközök, nem konkrétan a fegyverek, hanem

a high-tech-támogatás (mesterséges intelligencia, szoftverek, hírszerzés) paritásba hozta a megtámadott országot

olyan terülteken, ahol egyébként hatalmas hátrányban volt Oroszországgal szemben, lásd például tengeri és légierő, vagy tüzérség – magyarázta a Oeconomus szakmai igazgatója, egyetértve azokkal a tengerentúli véleményekkel, amelyek szerint Ukrajna a nyugati eszközöket úgy tudta érvényesíteni, hogy ezzel kiegyenlítette az erőviszonyokat.

Bendarzsevszkij Anton emlékeztetett, a háború kezdetén mindenki azt gondolta, hogy Ukrajna kifejezetten gyenge pozíciókkal rendelkezik, miután Oroszország a világ egyik legnagyobb hadseregével és többszörös katonai eszközzel rendelkezik, mégis, Ukrajna a hátrányát más területeken képes volt megfordítani és paritásba hozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×