eur:
400.09
usd:
367.04
bux:
74736.55
2024. október 15. kedd Teréz
modern warfare futuristic soldier using vr virtual reality glasses on purple backgroun  as concept of artificial intelience on hud screen display
Nyitókép: .shock/Getty Images

Bendarzsevszkij Anton: Ukrajna tesztterepe lett az új nyugati technológiáknak

A jövő a mesterséges intelligencia által vezérelt teljesen önállóan, emberi beavatkozás nélkül is döntést hozó fegyvereké. Már az orosz–ukrán háborúban is egyre több MI-n alapuló rendszert alkalmaznak: Ukrajna adatelemző, fegyver- és arcfelismerő programokat is bevet. Ezekkel pedig a háború első szakaszában sikerült kompenzálnia Oroszország katonai fölényét – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Egyfajta hibrid felhasználás zajlik – fogalmazott az orosz–ukrán háború kapcsán Bendarzsevszkij Antont az InfoRádióban. Egyfelől a konfliktus hagyományos eszközökkel és hagyományos harcmodorban zajlik: továbbra is folyik a küzdelem a légtér megszerzéséért, fontos szerepet játszanak az ember által irányított harckocsik, a végső harcok pedig a lövészárkokban dőlnek el. Vagyis, ahogyan az első és második világháborúban, az emberi erőnek és katonai eszközöknek a felhasználása domináns.

Másfelől megjelentek már az olyan eszközök, amelyek az elmúlt évtizedek háborúiban nem voltak jelen, és ilyen szempontból Ukrajna egyfajta tesztterep is – tette hozzá a posztszovjet térség szakértője. Számos ország, az Ukrajna mögött álló nyugati koalíció – mindamellett, hogy nyilván biztonsági szempontok miatt is segíti Ukrajnát, hogy ne veszítse el a háborút Oroszországgal szemben – az átadott eszközeit is teszteli, megbizonyosodva arról, hogy taktikailag mi működik jól.

Amerikai tisztviselők állítják, hogy a háború első szakaszában az Ukrajnának nyújtott fejlett eszközök, nem konkrétan a fegyverek, hanem

a high-tech-támogatás (mesterséges intelligencia, szoftverek, hírszerzés) paritásba hozta a megtámadott országot

olyan terülteken, ahol egyébként hatalmas hátrányban volt Oroszországgal szemben, lásd például tengeri és légierő, vagy tüzérség – magyarázta a Oeconomus szakmai igazgatója, egyetértve azokkal a tengerentúli véleményekkel, amelyek szerint Ukrajna a nyugati eszközöket úgy tudta érvényesíteni, hogy ezzel kiegyenlítette az erőviszonyokat.

Bendarzsevszkij Anton emlékeztetett, a háború kezdetén mindenki azt gondolta, hogy Ukrajna kifejezetten gyenge pozíciókkal rendelkezik, miután Oroszország a világ egyik legnagyobb hadseregével és többszörös katonai eszközzel rendelkezik, mégis, Ukrajna a hátrányát más területeken képes volt megfordítani és paritásba hozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy-Britanniában kiadták a migránsbűnözési listát

Forró téma
Nagy-Britanniában kiadták a migránsbűnözési listát

Az időzítés nem tűnik véletlennek: a célegyenesbe érkezett a Konzervatív Párt vezetőválasztási versenye és az egyik forró téma: kiléptessék-e Nagy-Britanniát az Emberi Jogok Európai Bíróságából (ECHR). A testületet azzal vádolják, hogy megnehezíti a külföldi bűnözők kitoloncolását.

Robert C. Castel: Izrael stratégiát válthat, a Hamász emberi pajzsként használja a civileket

Az izraeli hadsereg kezdi megvalósítani az úgynevezett „tábornokok tervét” a Gázai övezetben, tehát megpróbálja elválasztani a terroristákat a civilektől, hogy a lakosok minél előbb biztonságba kerüljenek – mondta az InfoRádióban az izraeli védelmi erők százados veteránja. Arról is beszélt, hogy ha állandósulnak a Hezbollah drón- és rakétacsapásai, még inkább át fognak tevődni a harcok Libanon északi részére.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.16. szerda, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×