eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
modern warfare futuristic soldier using vr virtual reality glasses on purple backgroun  as concept of artificial intelience on hud screen display
Nyitókép: .shock/Getty Images

Bendarzsevszkij Anton: Ukrajna tesztterepe lett az új nyugati technológiáknak

A jövő a mesterséges intelligencia által vezérelt teljesen önállóan, emberi beavatkozás nélkül is döntést hozó fegyvereké. Már az orosz–ukrán háborúban is egyre több MI-n alapuló rendszert alkalmaznak: Ukrajna adatelemző, fegyver- és arcfelismerő programokat is bevet. Ezekkel pedig a háború első szakaszában sikerült kompenzálnia Oroszország katonai fölényét – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Egyfajta hibrid felhasználás zajlik – fogalmazott az orosz–ukrán háború kapcsán Bendarzsevszkij Antont az InfoRádióban. Egyfelől a konfliktus hagyományos eszközökkel és hagyományos harcmodorban zajlik: továbbra is folyik a küzdelem a légtér megszerzéséért, fontos szerepet játszanak az ember által irányított harckocsik, a végső harcok pedig a lövészárkokban dőlnek el. Vagyis, ahogyan az első és második világháborúban, az emberi erőnek és katonai eszközöknek a felhasználása domináns.

Másfelől megjelentek már az olyan eszközök, amelyek az elmúlt évtizedek háborúiban nem voltak jelen, és ilyen szempontból Ukrajna egyfajta tesztterep is – tette hozzá a posztszovjet térség szakértője. Számos ország, az Ukrajna mögött álló nyugati koalíció – mindamellett, hogy nyilván biztonsági szempontok miatt is segíti Ukrajnát, hogy ne veszítse el a háborút Oroszországgal szemben – az átadott eszközeit is teszteli, megbizonyosodva arról, hogy taktikailag mi működik jól.

Amerikai tisztviselők állítják, hogy a háború első szakaszában az Ukrajnának nyújtott fejlett eszközök, nem konkrétan a fegyverek, hanem

a high-tech-támogatás (mesterséges intelligencia, szoftverek, hírszerzés) paritásba hozta a megtámadott országot

olyan terülteken, ahol egyébként hatalmas hátrányban volt Oroszországgal szemben, lásd például tengeri és légierő, vagy tüzérség – magyarázta a Oeconomus szakmai igazgatója, egyetértve azokkal a tengerentúli véleményekkel, amelyek szerint Ukrajna a nyugati eszközöket úgy tudta érvényesíteni, hogy ezzel kiegyenlítette az erőviszonyokat.

Bendarzsevszkij Anton emlékeztetett, a háború kezdetén mindenki azt gondolta, hogy Ukrajna kifejezetten gyenge pozíciókkal rendelkezik, miután Oroszország a világ egyik legnagyobb hadseregével és többszörös katonai eszközzel rendelkezik, mégis, Ukrajna a hátrányát más területeken képes volt megfordítani és paritásba hozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×