eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 22. vasárnap Paulina
Bogár László közgazdász előadást tart az Energiapolitika 2000 Társulat 200. jubileumi ülésén a Magyar Tudományos Akadémián 2020. szeptember 21-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Bogár László: így provokálja folyamatosan a nyugat Oroszországot

A közgazdász az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt. Szerinte a jelenleg folyó háború kapcsán nem mindegy, hogy az okok keresésében meddig megyünk vissza.

Bogár László közgazdász szerdán az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt.

Úgy vélekedett, Thomas Mann kezében van a kulcs abban a kérdésben, hogy mi vezetett az ukrajnai háborúhoz. "A József és testvérei elején olvasható, hogy mélységesen mély a múltnak kútja - ne mondjuk inkább feneketlennek? Mindig az a kérdés, hogy meddig megyünk vissza a történetben. Ha csak február 24-éig megyünk vissza, akkor fegyveresen megtámadtak egy szuverén országot, ez ellen minden jó érzésű embernek tiltakoznia kell. De lehetőség van arra, hogy az előzményeket is megvizsgáljuk; a Szovjetunió felbomlásának időszakáig célszerű visszamenni" - fogalmazott.

Szerinte a nyolcvanas évek felé világossá vált, hogy megváltozni látszik a globális hatalmi egyensúly, az egész világ nagyon örült annak, hogy fegyveres erőszak nélkül, szinte barátságosan zajlott le a változás, egészen a német újraegyesülésig.

Ugyanakkor Moszkvának fennmaradt egy jogos igénye arra, hogy meggyengült ezeréves hatalma birtokában ne a legellenségesebb hatalmak legyenek a határainál, állandó fenyegetést jelentve, "ezt célszerű tiszteletben tartani" - utalt a NATO, kötelékében az Egyesült Államok térben közeli katonai jelenlétére.

Bogár László úgy látja, a "cinikus amerikai birodalmi magatartás" mintha ki is akarná provokálni, hogy Oroszország valamilyen meggondolatlanságot kövessen el, már 2014 óta.

Az Arénában beszélt az Oroszországot sújtó nyugati szankciók hatásáról, a gabona-világválságról, az orosz-amerikai viszony mélységeiről, a birodalmak felívelő és hanyatló korszakairól, a visegrádi együttműködés jelentette nagy lehetőségről, a hazai vitakultúráról, a különböző narratívákról is.

A teljes interjút alább megtekintheti, meghallgathatja.

Címlapról ajánljuk
MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

A Magyar Tudományos Akadémia szakmai álláspontja szerint a légkörtől a vizekig, a talajtól az élővilágig – beleértve az emberi egészséget is – szinte mindenhol megfigyelhető a negatív tendencia. Az Alkotmánybíróság megbízásából készült tanulmány szerzői megállapították: csak az integratív, holisztikus szemlélet lehet az intézkedések és a beavatkozások alapja.

Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4 és 14 százalék közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében - derül ki a money.hu összeállításából. A portál pénzügyi elemzője azt tanácsolja, hogy mindig itthon váltsunk devizát, és csak rendkívüli helyzetben használjuk külföldön az ATM-et.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×