eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Medicine pills are seen with Merck logo displayed on a screen in the background in this illustration photo taken in Poland on October 10, 2021. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

Koronavírus: már engedélyezték a Merck tablettáját egy uniós országban

Pedig az Európai Gyógyszerügynökség még vizsgálja a molnupiravir hatékonyságát.

Dániában jóváhagyták a Merck amerikai gyógyszeripari nagyvállalat molnupiravir nevű gyógyszertablettájának alkalmazását a magas kockázatú koronavírusos betegek, többek között az idősek számára.

A gyógyszer hatékonyságát jelenleg is vizsgálja az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Az emelkedő számú koronavírusos esetek miatt az EMA még novemberben ajánlást adott ki, amelyben a felnőtteknél alkalmazhatónak javasolta a tablettát, anélkül, hogy szélesebb körű felhasználásáról nyilatkozott volna.

Kirstine Moll Harboe, a dán egészségügyi hatóság (SST) főorvosa csütörtöki nyilatkozatában a molnupiravir korlátozott dániai felhasználásának jóváhagyását jelentette be.

"Meggyőződésünk, hogy a gyógyszeres kezelés előnyei meghaladják annak hátrányait

mindazok esetén, akiknél a legnagyobb a kockázat, hogy súlyosan megbetegszenek a koronavírusos fertőzést követően" - mutatott rá a dán főorvos asszony.

Dánia az Európai Unió első tagországa, amelyben engedélyezik a koronavírus elleni tabletta használatát.

Az országban jelenleg 508 koronavírusos beteg fekszik kórházban, ebből 66-an vannak lélegeztetőgépen.

Nagy-Britannia novemberben elsőként hagyta jóvá a molnupiravir gyógyszeres kezelést, amelyet a Merck a Ridgeback Biotherapeutics céggel közösen fejlesztett ki. A Merck nyilatkozata szerint hétmillió tabletta megrendeléséről írt alá szerződést.

Az EMA ajánlása alapján az első tünetek észlelését követően öt napon belül kell megkezdeni a Merck pirulájának, az EU-ban Lagevrio néven forgalmazott tablettának a szedését azoknál a felnőtt betegeknél, akik nem szorulnak lélegeztetőgépre, de nagy a kockázata betegségük rosszabbodásának.

A legfrissebb tesztelések adatai azonban azt mutatják, hogy

a gyógyszer csak mintegy 30 százalékkal csökkentette a kórházba szállítások és a halálozások arányát a nagy kockázatnak kitett betegek esetén.

Franciaország december 9-én emiatt nem is engedélyezte a gyógyszeres kezelés jóváhagyását.

Mindeközben az EMA megkezdte a Paxlovid nevű koronavírus-gyógyszer tesztelését is, amelyet a Merck versenytársa, a Pfizer fejlesztett ki. A cég szerint a Paxlovid novemberben 89 százalékkal csökkentette a kórházba szállítások és a halálozások arányát a súlyos fertőzés esélyének kitett felnőtt betegek esetén. A Pfizer tablettája még az év vége előtt megkaphatja az amerikai gyógyszerhatóság jóváhagyását.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×