eur:
411.4
usd:
393.3
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke az észak-koreai kommunista állampárt nyolcadik kongresszusának tiszteletére tartott katonai díszszemlén Phenjanban 2021. január 14-én.
Nyitókép: -

Kim Dzsong Un átalakítja az észak-koreai hatalmi struktúrát

Az észak-koreai diktátor jobban bele kíván folyni a kormányzat munkájába ellentétben apja hadsereg-központú kormányzásával.

Az észak-koreai állampárt változtatna a szabályzatán és kialakítana egy új vezetői pozíciót, amely a második legfontosabb tisztség lenne a Kim Dzsong Un által betöltött főtitkári tisztség után – írja a Reuters alapján a Portfolio.

Meg nem nevezett források alapján az új „első titkár” titulust viselő személy elnökölne Kim helyett egyes üléseken.

A hírek szerint Kim Dzsong Un a jövőben jobban bele kíván folyni a kormányzat munkájába ellentétben apja, Kim Dzsongil hadsereg-központú kormányzásával. A katonai kormányzás elsőbbségét hirdető doktrína ki is került a párt szabályzatából.

Kim Dzsong Unt idén januárban választották meg a Koreai Munkapárt kongresszusán a párt új főtitkárává. A tisztség 2011-ben elhunyt apja, Kim Dzsong Il halála óta betöltetlen volt. Szakértők szerint a nagyrészt szimbolikus jelentőségű lépés célja, hogy jobban bebetonozza az észak-koreai vezető egyeduralmát - jegyzi meg az MTI.

Az új pozícióra a párt politikai bizottságában ülő Dzso Jong Von, Kim Dzsong Un egyik legszorosabb szövetségesét tartják a legesélyesebbnek, aki így rangidős lenne a párt hét titkára között.

Korábban sokan gondolták úgy, hogy Kim Dzsong Un húga lehet a diktátor helyettese, ám kijelölt utódnak végül nem tették meg.

A Yonhap szerint az irányváltást a Koreai Munkapárt januárban átdolgozott alapszabályzata is jelzi. Az átírt dokumentumból ugyanis kimaradt Kim Dzsong Il egyik alapelve, a "hadsereg mindenekelőtt" fogalma.

"Úgy tűnik, az az általános trend, hogy Kim Dzsong Un egyes feladatait átruházták, illetve elosztották" - mondta Rachel Minjung Lee, az észak-koreai helyzetet nyomon követő 38 North agytröszt elemzője. Hozzátette, hogy ez nem jár szükségszerűen együtt Kim Dzsong Un hatalmi jogköreinek korlátozásával, inkább a pártapparátus karcsúsításáról van szó.

Észak-Koreában a hatalom a Kim család tagjai között öröklődik.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×