eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
KYIV, UKRAINE - MAY 23, 2021 - Demonstrators call for the release of Raman Pratasevich, a Belarusian journalist and opposition activist arrested in Belarus, outside the Ukrainian Foreign Ministry, Kyiv, capital of Ukraine. (Photo credit should read Anatolii Siryk/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)
Nyitókép: Photo credit should read Anatolii Siryk/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Mit kell ahhoz tenni, hogy MIG-ekkel kényszerítsék a földre az ember gépét, hogy elfogják?

Raman Prataszevics a Lukasenka elleni tüntetésekről adott tudósítást, így vált célponttá a fehérorosz rezsim szemében. Most az életét félti.

Athénból tartott Vilniusba egy kereskedelmi repülőjárat fedélzetén az újságíró, amikor a gépet Minszkben földre kényszerítették fehérorosz harci gépek: a 26 éves Raman Prataszevics a NEXTA nevet viselő, lengyel központú online hírcsatornánál végzett munkája révén került feketelistára.

A Telegram applikáció segítségével közvetítette tavaly Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök elleni tüntetéseket: a külföldi média ebben az időszakban nehézkesen fért hozzá valós információkhoz és képsorokhoz az egykori szovjet tagállamban történtekkel kapcsolatosan. A jelenleg a Belamova nevű Telegram-csatornának dolgozó férfit Fehéroroszországban a tavaly év végi tüntetésekhez kapcsolódóan szélsőségességgel, tömeges zavargások szervezésével és gyűlöletkeltéssel vádolják. Az ellene felhozott vádakat tagadja, akár 15,5 év börtön is várhat rá.

Miért épp Prataszevics?

Biztosan nem Prataszevics az egyetlen, aki hasonló tudósításokat juttatott ki az országból: a Sky News Oroszországért felelős tudósítója, Diana Magnay úgy véli, a NEXTA prominens ellenzéki véleményvezérré vált Belarussziában, megmutatta, mit tesz országával Lukasenka és hogy hogyan próbálja elhallgattatni az ellenzéket.

"Lukasenka egyik újságírót a másik után vadássza le, a NEXTA-t szélsőséges szervezetnek bélyegzi, megpróbál megijeszteni mindenkit Fehéroroszországban, aki újságíróként dolgozik, és

nyilvánvalóan az a szándéka, hogy a Fehéroroszországon kívül dolgozókat is megfélemlítse"

– fogalmazott. Úgy gondolja, nyilvánvaló, hogy Lukasenka tart Prataszevicstől, amit megmutat az, milyen messzire volt hajlandó elmenni azért, hogy letartóztattassa.

"Rendkívüli dolog, amit tett, kíváncsi vagyok, hogyan reagál erre a nemzetközi közösség. Aljakszandr Lukasenkának nincs hatásköre a Ryanairhez hasonló vállalatoknak utasításokat osztani, mégis megfenyegette a Ryanair pilótáit, és sikerült a saját ügynökeit is a fedélzetre juttatnia, hogy a gépet eltérítsék és az Minszkben landoljon" – tette hozzá.

Mi történt a gépen?

A gépen tartózkodók elmondása szerint amikor Prataszevics rájött, hogy a gép Vilnius helyett Minszkbe tart – a visszafordulás idejében a járat mindössze két percre járt a litván határtól –, remegve temette kezébe arcát. Ezt követően felállt székéből, a repülőgép ülései fölötti tárolóból kivett egy laptopot és egy mobiltelefont, majd azt női kísérőjének adta át. A litván hírügynökség, a Delfi beszámolója szerint a fiatal férfi egy utastársa szerint akkor,

amikor elvezették, azt mondta, itt halálbüntetést fog kapni.

A belarusz szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyosztály Telegram-csatornáján írásban tette közzé Prataszevics elfogásának hírét, majd később törölték a tudósítást.

Mit tesz Lukasenka?

Fehéroroszországban nagyon nehéz dolga van mindenkinek, aki szemben áll Aljakszandr Lukasenka rezsimével. Az országot gyakran nevezik Európa utolsó diktatúrájának, Lukasenka vezetési stílusát pedig autoriternek. Az országot 1994 óta vezeti Lukasenka, a tavalyi választásokat, melyet az ellenzék szerint elcsalt, döbbenetes fölénnyel nyerte meg. A vele egyet nem értőkre lecsap: tavaly augusztus óta 35 ezer embert vettek őrizetbe az országban, több tucatnyian börtönbe kerültek közülük. Prataszevicshez hasonlóan

az ellenzék vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja is külföldön kénytelen dolgozni.

A sajtószabadság terén a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet 180 ország közül a 158. helyre sorolja az országot. Úgy vélik, "az újságírókat példátlanul keményen elnyomták, hogy megpróbálják eltussolni a vitatott elnökválasztási eredményre reagáló tömeges utcai tüntetéseket".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×