eur:
392.82
usd:
366.69
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Emberek szavaznak Miamiben 2020. október 19-én, a Florida államban tartott előválasztás első napján. Az Egyesült Államokban november 3-án tartják az elnökválasztást.
Nyitókép: MTI/EPA/LUSA/Mario Cruz

Szakértő: releváns Joe Biden stabil előnye, de…

Két hét van hátra az amerikai elnökválasztásig. A jelöltek esélyeiről és a választási rendszerről Kaló Máté külpolitikai elemzőt kérdezte az InfoRádió.

Ugyan az országos felmérésekből kiolvasható általános trend, hogy Joe Biden hónapok óta őrzi pár pontos, körülbelül 5 százalékos előnyét Donald Trumppal szemben, de az Egyesült Államok választási rendszerében az egyes államok eredményei lesznek meghatározók, hogy az elektori szavazatok végül melyik jelöltre fognak befutni – emlékeztetett az InfoRádiónak nyilatkozó Kaló Máté külpolitikai elemző.

Az idén ráadásul nemcsak a járvány miatti korai- és levélszavazatok magas aránya és az egyébként is magasabb részvétel (140–150 millió) lehet bizonytalansági tényező a végeredményt illetően, hanem például a rejtőzködő szavazókon is sok múlhat.

A szakember megismételte, az, hogy önmagában Joe Biden vezet a teljes népességet tekintve releváns, azonban nem kötelező arra nézve, hogy nyerni is fog, hiszen, mint emlékezetes, 2016-ban és 2000-ben is

az országosan kevesebb szavazatot hozó jelölt vált végül elnökké,

amire az elektori rendszer kínál lehetőséget. És erre bazírozok Donald Trumpnak is a kampánya – teljesen legitim módon a láthatóan aránytalan rendszerben – miszerint a legkevesebb elektorral történő győzelmet árazták be maguknak.

Az idei elnökválasztás további különlegessége, hogy számottevően kibővült a billegő, szoros versenyt ígérő államoknak a száma, amikben tradicionálisan nagyon sok pénzt költenek a kampányra a stábok, főként ahol kifejezetten magas a elektorszám (Pennsylvania, Florida, Ohio). Ez hasonlóképp nagyban növeli a bizonytalanságot a végeredménnyel kapcsolatban. Nagy kilengések lehetnek – jegyezte meg Káló Máté – ugyanis egy állam összes elektori szavazata akár egy szavazatkülönbséggel is hozható.

Tekintve, hogy valóban nagyon sok lesz a levélszavazat, amiknek a megszámolása nem reális november 3-a estéjén, ezért az is előfordulhat, hogy

a végeredményre akár egy hetet is várni kell.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×