eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A barcelonai tengerparti sétányon, a Barcelonetán ülnek emberek 2020. május 3-án, miután az előző nap a kormány enyhített a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozáson Spanyolországban.
Nyitókép: MTI/AP/Emilio Morenatti

Bizalom és biztonság - így pörgetnék fel a spanyol turizmust

Több mint 4,2 milliárd euró értékű, turizmusösztönző tervet ismertetett a spanyol kormányfő.

"Vezető szerepet töltünk be világszinten. Épp ezért minden lépés, amelyet teszünk, biztonságos lépés lesz" - fogalmazott Pedro Sánchez.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az ország gazdaságának újraindítása szempontjából alapvető a turizmus fellendítése.

Spanyolország bruttó hazai termékének (GDP) 12,3 százaléka származik ebből az ágazatból, amely 2,5 millió embernek ad munkát. Tavaly 83,7 millió külföldi turistával a világ második leglátogatottabb országa volt. A koronavírus-járvány miatt azonban idén március közepén teljesen leállt az idegenforgalom, több milliárd eurós bevételkiesést okozva.

A miniszterelnök hangsúlyozta:

a tervezet öt pillérre épül, amelyből az első a bizalom visszaszerzésére irányul,

megfelelő egészségügyi és higiéniás intézkedések bevezetése révén, amelyeket egy 21 pontból álló útmutató tartalmaz. Az előírásoknak megfelelő turisztikai helyek biztonságos minősítést kapnak.

A turisztikai vállalatok számára 2,5 milliárd eurós államilag garantált hitelkeretet nyitnak meg, a spanyol légikikötők üzemeltetéséért felelős Aena vállalat pedig csökkenti a leszállási illetéket július elsejétől.

A versenyképesség javítása érdekében 859 millió eurót fordítanak a turisztikai modellváltás támogatására, azon belül a digitális váltásra és a fenntarthatóságot jelentő korszerűsítésekre, mint például a megújuló energiaforrások használata.

A tervezet tartalmazza egy idegenforgalmi megfigyelőközpont létrehozását, amely az aktuális piaci információkat, mutatókat elemezve hangolja össze a kínálatot és a keresletet.

Az ötödik pont a bel- és külföldi reklámkampányokra vonatkozik, amelyek célja hangsúlyozni, hogy Spanyolország biztonságos és fenntartható úti cél.

A most ismertetett tervvel együtt a járvány kezdete óta 19,5 milliárd euróra emelkedik a turisztikai ágazatnak biztosított állami támogatás.

Spanyolország június 21-én nyitja meg határait az Európai Unió tagállamaiból érkezők előtt, kivéve a szomszédos Portugáliát, ahonnan július elsejétől engedélyezett a belépés, csakúgy mint az unión kívüli országok állampolgárai számára.

Hétfőn kezdetét vette az a kísérleti program, amelynek keretében mintegy 11 ezer turista érkezik Németországból a Baleár-szigetekre. A kezdeményezés célja, hogy tapasztalatokat gyűjtsenek a biztonsági előírások működéséről, mire teljesen megnyitják a határokat.

A spanyol egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint eddig 245 268 fertőzöttet igazoltak a vizsgálatok az első, január végi eset felbukkanása óta. Az elmúlt egy napban 143-mal nőtt a fertőzöttek száma.

A koronavírus 52 ember halálát okozta egy hét alatt. A halálesetek összesítését a szaktárca június 7-én felfüggesztette, amíg a korábban tapasztalt feldolgozási hibákat ellenőrzik a tartományok. A nyilvántartásban továbbra is a korábban már közölt 27 136 halálos áldozat szerepel.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×