eur:
402.4
usd:
371.8
bux:
90452.45
2025. március 31. hétfő Árpád
Sanna Marin finn miniszterelnök az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napi ülésén 2019. december 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Négynapos munkahetet szorgalmaz a világ legfiatalabb női miniszterelnöke

A nemrég kormányfővé választott Sanna Marin „következő lépésként a munkapiacon” a jelenlegi ötnapos munkahetet négy naposra rövidítené, vagy napi hat órányi munkára, esetleg a kettőt ötvözné.

Amennyiben a világ legfiatalabb miniszterelnökének javaslata megvalósul, Finnország lenne az első az Európai Unió, ahol a heti 24 óra lenne egy átlagos munkahét – tudósít az Euronews.

„Úgy hiszem, hogy az emberek megérdemlik, hogy több időt töltsenek a családjukkal, szeretteikkel, hobbijukkal, vagy életük más területével. Ez lehetne a következő lépés számunkra a munka világában” – nyilatkozta. Sanna Marin javaslatának pontos részletei egyelőre azonban nem ismertek.

A hírportál megjegyzi, a szomszédos Svédországban 2015-ben vezették be a hatórás munkanapokat – igaz, heti öt napban. Az eredmények azt mutatják, hogy az alkalmazottak boldogabbak, termelékenyebbek lettek, és anyagilag sem szenvedtek hiányt. Az egyetlen hátrány, hogy az államnak így nagyobb anyagi terheket kellett vállalnia. Franciaországban pedig 2000-ben vezették be a 35 órás munkahetet.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. Gazdasági események szempontjából a német kiskereskedelmi forgalom, valamint olasz és német inflációs adatokra ajánlott figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×