eur:
412.88
usd:
396.88
bux:
79366.11
2024. december 23. hétfő Viktória
Földközi-tenger, 2017. október 28.Migránsok a Földközi-tengeren, a szicíliai Pozzallo város partjai közelében 2017. október 27-én. A portugál haditengerészet Viana do Castelo járőrhajója a fedélzetére vette a lélekvesztőn utazó negyvennyolc illegális bevándorlót, akiket átadott az olasz hatóságoknak. (MTI/EPA/José Sena Goulao)
Nyitókép: JOSÉ SENA GOULAO

Menekültügyi felszólítást küldött tagállamainak az ENSZ

Azon humanitárius szervezetekkel kapcsolatos, amelyek tengeren hánykolódó migránscsónakok utasait mentik.

Az ENSZ felszólította csütörtökön tagországait, hogy ne büntessék azokat a humanitárius szervezeteket, amelyek hajóval mentik a Földközi-tengeren veszélybe került migránsokat.

Antonio Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa, és Antonio Vitorino, a Nemzetközi Migrációs Szervezet főigazgatója közös közleményében kiemelte, hogy e civilszervezeteknek rendkívül fontos szerepük van.

"Nem szabadna büntetni őket azért, mert életet mentenek a tengeren"

- írták, utalva arra, hogy az olasz kormány Matteo Salvini belügyminiszter kezdeményezésére lezárta kikötőit e civilszervezetek előtt, mert az embercsempészek tettestársainak tekinti őket.

Grandi és Vitorino azt is követeli, hogy semelyik ország hatóságai ne küldjék vissza Líbiába azokat a teherhajókat, amelyek migránsokat mentenek ki a tengerből, kötelezve őket arra, hogy tegyék partra ezeket az embereket az észak-afrikai országban.

"A líbiai hatóságoknak megadott minden segítség és a rájuk ruházott minden felelősség legyen alárendelve annak a feltételnek, hogy e hatóságok senkit nem tartóztatnak le önkényesen, és hogy tiszteletben tartják emberi jogaikat" - írták.

Az ENSZ-tisztségviselők szerint a nemzetközi közösségnek gondoskodnia kellene arról, hogy ne forduljon elő többé olyan tragédia, mint amely július elején történt a tádzsúrai internálótáborban Líbiában, ahol egy légitámadásban meghalt több mint 53 migráns, 130 pedig megsebesült. Az ENSZ szerint az internálótábort most szerdán bezárták, és 400 lakóját, akik túlélték a légitámadást, átszállították egy másik, túlzsúfolt táborba. A legveszélyeztetettebbeket elszállítják Líbiából.

"Követeljük, hogy ezt a mintegy 5600 menekültet, illetve migránst, aki jelenleg más líbiai táborokban van, szállítsák át más országba, ha akarnak, hadd térjenek vissza hazájukba"

- írták az ENSZ-tisztségviselők.

Jelenleg mintegy 50 ezer regisztrált menekült és 800 ezer migráns él Líbiában az ENSZ szerint. A világszervezet azt kéri a nemzetközi közösségtől, hogy biztosítson nekik további segélyeket életkörülményeik javítása érdekében, és védelmet az embercsempészekkel szemben.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×