eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Donald Trump amerikai (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 oszakai csúcstalálkozójának második napján, 2019. június 29-én.
Nyitókép: Donald Trump amerikai (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 oszakai csúcstalálkozóján. MTI/AP/Susan Walsh

Újabb furcsa nemzetközi csúcstalálkozón van túl a világ

A PR fotók és a közös nyilatkozat ellenére nem sikerült áthidalni a klímaváltozás és a kereskedelem kérdésében kialakult szakadékot a hétvégi G20-as csúcson. A kínai elnök protekcionizmussal vádolta a gazdag országokat, Putyin orosz államfő pedig a nyugati bírálatok ellenére diplomáciai sikernek tartotta szereplését

Újabb furcsa nemzetközi csúcstalálkozón van túl a világ – a fejlett és feltörekvő államokat tömörítő G20-ak vezetői jobbára mosolyogva beszélgetnek egymással, de országaik között érezhető a feszültség.

A mostani, oszakai G20 fő témája például a kereskedelem és azon belül a világ két legnagyobb gazdasága, az amerikai és a kínai vámháborúja volt.

Hszi Csin-ping kínai elnök protekcionizmussal és a „globális kereskedelmi rendszer” lerombolásával vádolta meg a gazdag országokat. Az üzenet elsősorban az Egyesült Államoknak és Trump elnöknek szólt, akivel magánszinten a múltban jó viszonyt alakított ki.

Az oszakai találkozó eredménye az lett, hogy a két fél megállapodott a kereskedelmi tárgyalások felújításában. Emellett az Európai Unió történelmi megállapodást kötött a Mercosur latin-amerikai kereskedelmi blokkal. Oroszország és Szaúd-Arábia pedig megállapodott, hogy meghosszabbítják az olajkitermelés visszafogásáról és így az árak magasabb szinten tartásáról kötött egyezményüket, melynek része az OPEC olajkartell is – a lépés célja ellensúlyozni az emelkedő amerikai olajexport miatti áresést.

Az együttműködés eddig látványosan eredményes volt: az év eleje óta 25%-kal kúsztak fel az olajárak, dollármilliárdokhoz juttatva az orosz és OPEC-országok államkasszáit. A kivétel Irán, amelynek exportját az Egyesült Államok ismét bénító szankciókkal sújtja.

A megkötött alkuk ellenére a G20-ak közös nyilatkozata arra figyelmeztet, hogy fokozódott a kereskedelmi és geopolitikai feszültség, amely lejtőre helyezheti a világgazdaságot. Az, hogy sikerült egy mindenki által elfogadott kommünikét összehozni, azt igazolja, hogy résztvevők kioltották Trump amerikai elnök „zavaró befolyását”, de emellett a megkötött egyezmények gyengék és nem sokra kötelezik a nemzeti vezetőket - értékelte a csúcsot a Financial Times üzleti lap.

A házigazda, Abe Sindzo japán miniszterelnök is figyelmeztetett:

„aggasztó, hogy meginoghatott a háború utáni szabadkereskedelmi rendszer.

Ahelyett, hogy a vitás pontokat hangsúlyoztuk volna, inkább közös platformot kerestünk” – próbálta ugyanakkor szépíteni az eredményt.

Ennek nyomán a G20-ak olyan elveket fogadtak el, amelyek a legkisebb közös nevezőt jelentik, és amelyekkel nehéz vitába szállni, így a szabadságot, fair-playt, a nyílt piacokat és a diszkrimináció elkerülését.

Lényeges, hogy mi hiányzott a nyilatkozatból – utal rá az FT: immár nem beszéltek a protekcionizmus elleni harcról, de megemlítették, hogy a vitákat a Kereskedelmi Világszervezeten keresztül rendezik. Csakhogy a WTO-t összeomlás fenyegeti, mert Washington nem hajlandó fellebbviteli bírókat kinevezni.

Klímaügyben nagyobb volt az alkudozás: Macron francia elnök szerint sikerült megelőzni, hogy Brazília és Törökország az Egyesült Államokhoz hasonlóan kivonja magát a Párizsi Klímaegyezményből.

Cserébe azonban a G20-ak felsorolták az amerikai ellenvéleményeket és méltatták, hogy Amerika „még mindig világvezető a CO2-emisszió csökkentésében”.

Közben Putyin orosz elnök, aki Oszaka előtt egy interjúban azt mondta: „a liberális gondolat felélte önmagát”, pozitívan értékelte Trump amerikai elnökkel és a különösen fagyos arcot vágó May brit kormányfővel folytatott találkozóját is – bár a britek azt követelték, hogy Moszkva változtasson magatartásán.

Volt néhány szava az LGBT-közösségről is. Szerinte Oroszországban senkit nem bántanak. Az iskolában ez viszont ne legyen téma, hagyják felnőni az embert, hogy eldöntse, ki is ő – mondta -, miközben „transzformereknek” nevezte a transzneműeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×