eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Dimona, 2018. március 20. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kabinetülést tart a dél-izraeli Dimonában 2018. március 20-án. Netanjahu szerint Mahmúd Abbász palesztin elnök sértő megjegyzést tett az Izraelben akkreditált amerikai nagykövetre, Abbász előző nap David Friedman amerikai nagykövetet kutya kölykének nevezte, ami az arab világban nagy sértésnek számít. (MTI/EPA/Jim Hollander)
Nyitókép: JIM HOLLANDER

Benjámin Netanjahu most kiválogathatja koalíciós partnereit

Kihirdették az izraeli választás végleges eredményét: Benjámin Netanjahu miniszterelnök pártja egyetlen mandátummal szerzett többet, mint riválisa, a Kék és Fehér pártszövetség. Lehetséges koalíciós partnereivel többségben kormányt is alakíthatnak.

A vártnál később, csütörtök éjszaka hozta nyilvánosságra az izraeli központi választási bizottság az előre hozott parlamenti választás eredményét. A késlekedést az okozta, hogy a néhány hónapja alakult Új Jobboldal nevű párt a szavazatok újraszámlálását kérte bizonyos szavazókörökben, miután az előzetes – és végül a végső – eredmények szerint sem került be a parlamentbe.

Tizenegy pártnak mindazonáltal sikerült meghaladni a két százalékos parlamenti küszöböt.

Részletes eredmények

A legtöbb mandátumot Benjámin Netanjahu miniszterelnök pártja, a kormányzó Likud nyerte, képviselői a 120 fős kneszet, vagyis az izraeli törvényhozás 36 székét foglalhatják el.

35 mandátummal azonban a népszerűségi listán szorosan követi a kormánypártot a Kék és Fehér pártszövetség, Beni Ganz, a hadsereg volt főparancsnoka és más katonatisztek alkotta balközép csoportosulás.

8 mandátumot szerzett a keleti zsidókat tömörítő Sasz párt, az ultraortodox askenázi zsidókat képviselő Egyesült Tóra Pártja azonban az eddiginél kevesebb, 7 mandátumot nyert. Az arab Hadas-Tal párt 6, a Raam-Balad Egyesült Arab Lista 4 képviselőt küldhet a Kneszetbe. A Hazánk nevű nacionalista párt és a telepeseket képviselő Egyesült Jobboldal 8-8 mandátumot szerzett.

A választás talán legnagyobb vesztese a szociáldemokrata Munkapárt, amelyet eddig 24 politikus képviselt a törvényhozásban, az új parlamentbe azonban mindössze 6 képviselőjük ülhet.

Gyengén szerepelt a baloldali liberális Merec párt is, elnöke szerint arab szavazóiknak köszönhetik, hogy egyáltalán elérték a parlamenti küszöböt – 4 képviselőt delegálhatnak.

Kényelem és kínok

Részben a baloldali pártok gyenge szereplése, részben pedig a jobboldali pártok viszonylagos összhangja miatt Benjámin Netanjahu gazdagon válogathat a koalíciós partnerek közül: csaknem az összes jobboldali és vallásos párt felajánlotta a miniszterelnöknek a közös kormányalakítás lehetőségét.

A kormányfő azonban nem lélegezhet fel: korrupciós vádak miatt hamarosan büntetőeljárás elé nézhet, amely szakértők szerint akár újabb előre hozott választásokkal és a politikai erőviszonyok gyökeres átalakulásával járhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×