eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre

Már pótolják a magyarokat

Tavaly kevesebb mint százezerrel nőtt az Egyesült Királyságban élő európai uniós állampolgárok száma. Az EU-s bevándorlás mérséklése volt a brexit melletti legfőbb érv, ám meg kell említeni, hogy az EU-n kívülről több mint kétszer annyi bevándorló érkezett, mint az unióból.

Az elmúlt öt évben először fordult elő, hogy az Egyesült Királyságba érkező és onnan távozó európai uniós állampolgárok egyenlege 100 ezer alá csökkent - adta hírül a brit statisztikai hivatal adatait a Financial Times (FT). A 2017 szeptemberét megelőző 12 hónapban 90 ezer volt a nettó uniós migráció. Legutoljára 2013-ban volt 100 ezer alatt ez a mutató - írta a Napi.hu.

A visszaesés erősíteni fogja a vállalatok aggodalmát amiatt, hogy a feszes munkaerőpiacon nem fognak megfelelően képzett alkalmazottakat találni - kommentálta a hírt az FT-nek Tej Parikh, az Institute of Directors üzleti szakmai szervezet vezető elemzője.

A vállalatok láthatóan más forrásból próbálják pótolni az EU kelet-közép-európai régiójából immáron kisebb számban érkező vendégmunkásokat. A statisztikai adatokból ugyanis kiderült, hogy a nem EU-s államokból, azaz az arab világból, Indiából, Afrikából és Ázsiából érkező bevándorlók száma nettó 205 ezer volt a tavaly szeptembert megelőző egy évben.

Az Egyesült Királyságba a vizsgált időszakban az egy évvel korábbinál 47 ezerrel kevesebb, 220 ezer ember érkezett az EU-ból, míg a távozók száma 28 ezerrel, 130 ezerre nőtt. A 2004 után csatlakozott kelet-közé-európai országból, köztük Lengyelországból és Magyarországról 51 ezren érkeztek és 39 ezer ezekhez tartozó állampolgár távozott.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×