eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Meggyengült a Moszkvával szembenálló héják tábora

Hogyan lehetne javítani a kapcsolatokat a szankciók feloldása nélkül? Erről tárgyal októberben az Európai Unió. Több tagállam – köztük Magyarország – ellenzi az ukrajnai válságban játszott orosz szerep miatt hozott kereskedelmi korlátozásokat.

Úgy tűnik, maradnak a Krím-félsziget 2014-es visszacsatolása miatt Moszkva ellen bevezetett uniós szankciók. Brüsszel azonban fenn akarja tartani az EU-n belül egységet és mérsékelni az Oroszországgal kialakult feszültséget, ezért bizonyos könnyítésekre is számítani lehet.

A szankciókat már most is nehéz fenntartani: a Reuters hírügynökség a közelmúltban tudósított arról, hogy a német Metro és a francia Auchan áruházak nemhogy Oroszországgal, de a Krímmel is kereskednek.

A két cég krími áruházaiba egy, a szankciók által sújtott orosz kikötőn át halad át az áru. Maga a Metro és az Auchan azt mondja: nem sértik meg az előírásokat, mert az üzleteket az intézkedések által nem sújtott orosz leányvállalataik irányítják.

A Reuters arról is beszámolt, hogy egy orosz erőmű-építő cég német turbinákat vett és ezeket eredetileg egy krími erőműbe szánták, bár később azt közölték, hogy máshol építik be azokat.

A tagállamok október 20-án és 21-én tárgyalnak a korlátozásokról, miközben a Nagy-Britannia kilépését előrevetítő Brexit-népszavazás nyomán meggyengült a Moszkvával szembenálló „héják” tábora – írja a Reuters.

A britek helyét a lengyelek vették át, akiket dühít, hogy Brüsszel javítani akarja az Oroszországgal megromlott viszonyt.

Az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett szankciók meghosszabbítását viszont többek között a konzervatív lengyel vezetéssel sok másban egyetértő magyar kormány sem nézné jó szemmel. Budapest mellett Olaszország, Ciprus, Görögország és Szlovákia sem lelkesedik értük.

„Egyre nehezebb lesz meghosszabbítani a szankciókat. Csak akkor lehetséges, ha meg tudjuk győzni az ellenkezőket, hogy az EU Oroszország-politikájának más elemei is vannak... lesznek olyanok, akik azt mondják: ha Moszkva már egy apró gesztust is tesz, akkor az EU kész egy kicsit rendezni a viszonyt, és lesznek olyanok, akik éppenséggel szigorítani akarnak” – mondták uniós vezetők a Reutersnek.

A szankciókat csak a tagállamok egyetértése mellett lehet fenntartani, így előnyben vannak az ellenzők. „Viszont senki sem akarja egyedül blokkolni a meghosszabbításukat” – tette hozzá az egyik EU-s forrás.

A könnyítéseket akaró Olaszország azt akarja, hogy az uniós tagállamok folytassanak mélyreható vitát és ne csak arról tárgyaljanak, hogy félévente meghosszabbítsák-e a Moszkvát sújtó intézkedéseket.

A Reuters szerint még az Oroszország felé kevésbé barátságos országok is elfogadják, hogy valamiféle könnyítéseket kell bevezetni, ha fenn akarják tartani az uniós szintű egységet a fontosabb szankciók kérdésében. Ezt a hozzáállást támogatja az EU legnagyobb gazdasága, Németország is - jegyzi meg a Reuters.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×