Infostart.hu
eur:
361.85
usd:
313.11
bux:
148085.97
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina
Blue pipes going to oil refinery
Nyitókép: wenbin/Getty Images

Véget vetett az európai energiaválságot mélyítő sztrájknak a norvég kormány

A norvég kormány arra kötelezte a gázipari dolgozókat, akik az 5 százalék fölötti infláció miatt béremelést követlenek, hogy a vitájukat egy független testület előtt rendezzék aheylett, hogy rögtön beszüntetnék a munkát és ezzel Európa gázellátását sodornák veszélybe.

Közbelépett a norvég kormány, így egyelőre nem folytatódik a gázipari dolgozók sztrájkja – írja a Hvg.hu. A gáz- és olajtermelő cégek és a dolgozókat képviselő szakszervezet nem tudtak megállapodni a bérekben, ezért hétfő este több helyen leállt a munka, a hét folyamán pedig további leállásokkal fenyegettek. Szélsőséges esetben akár 56 százalékkal is csökkenhetett volna az ország gázexportja.

A norvég kormánynak azonban ilyenkor joga van beavatkozni, ők pedig éltek is a lehetőséggel. Az ottani törvény szerint a kormány azt rendelheti el, hogy a munkaadói szövetség és a szakszervezet vitája a bérekről egy független testület előtt folytatódjon.

A dolgozók az egyre nagyobb infláció miatt kérnek több bért – májusban már 5,7 százalékos volt az árak emelkedése, ez ott kimondottan magasnak, 33 éves rekordnak számít. A kormány azt közölte, hogy energiaválság idején, amikor a norvég gázon és olajon is múlik, hogy Európa mennyire tud függetlenedni az orosz energiától, nem lett volna jogos egy bérvita miatt leállítani a termelés ekkora részét.

Címlapról ajánljuk
El fog fogyni az ásványvíz? Itt a helyes válasz!

El fog fogyni az ásványvíz? Itt a helyes válasz!

Az extrém hőség miatt megugrott az ásványvízforgalom. Az InfoRádió Neubauer Katalint, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárát kérdezte.

Gerendai Károly az Arénában: lesz Sziget hőségben is, saját áramgenerátorokkal készültünk

A fejlesztések miatt a szélsőséges körülmények sem lehetetlenítik el a Sziget Fesztivált – hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában Gerendai Károly főszervező. Hozzátette: le tudnak válni a központi elektromos hálózatról. A Szigetet jövő héten, augusztus 11–15 között rendezik, amikorra elvileg már enyhül az óriási hőség.
inforadio
ARÉNA
2026.08.06. csütörtök, 18:00
Aszódi Attila
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja
Erősen indult a nap az amerikai tőzsdéken, de lefordult a Nasdaq - Ezek mozgatták szerdán a piacokat

Erősen indult a nap az amerikai tőzsdéken, de lefordult a Nasdaq - Ezek mozgatták szerdán a piacokat

Az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények mellett a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek ma a befektetők külföldön és itthon is. Tegnap az amerikai tőzsdék zárása után jelentett a SpaceX és az AMD, a mai nyitás előtt pedig a Disney és az Eli Lilly, a hazai blue chipek közül pedig az OTP tette közzé hajnalban a számait, délután pedig a Magyar Telekom tette ugyanezt. A hangulat kifejezetten optimista volt a piacokon, az amerikai indexek nagyot raliztak kedden, a Dow és az S&P 500 új történelmi csúcsra ment, az ázsiai tőzsdéken is emelkedéseket lehetett reggel látni, a Nikkei különösen jól teljesített és az európai indexek is erősödésekkel nyitottak. Napközben azonban olvadtak a pluszok Európában, a magyar tőzsde pedig alulteljesítő volt ma a Mol és az OTP esése következtében. Az amerikai tőzsdéken erősen indult a szerdai kereskedés, de a Nasdaq és az S&P 500 végül estek, míg a Dow Jones emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×