„Soha nem látott mértékben, akár 60 százalékkal is emelkedhetnek jövő év elején a nettó keresetek, ha februárban megkapják a rendőrök a hathavi bónuszt, és a családoknak járó adó-visszatérítés azzal egy időben megérkezik. Ez megdobja az éves átlagot is” – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
A szakember hozzátette, jelentősen elválhat egymástól a nettó és a bruttó bérek növekedési üteme: az adó-visszatérítés és a 25 év alattiak szja-kedvezménye miatt
a nettó bérkiáramlásban hatalmas ugrás várható.
Emellett a minimálbér és a garantált bérminimum – várhatóan – 19 százalékos emelésének köszönhetően a bérdinamika is tovább erősödhet, az idei 9-9,5 százalék után 2022-ben ismét
13-14 százalék fölött növekedhetnek a bruttó keresetek.
Az elemző szerint a jövedelmi transzferek hatására idén és jövőre is 8 százalékkal emelkedhet a bruttó hazai termék.
„Tragédia lenne, ha csak 7 százalékkal növekedne idén a magyar gazdaság” – mutatott rá, hozzátéve, hogy erre csak akkor lenne esély, ha ismét lezárásokkal járna együtt a járvány negyedik hulláma.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője mások mellett pedig arról beszélt a lapnak, hogy
átmeneti volt a reálkeresetek júniusi visszaesése,
és hamarosan újra bővülni fog a fizetések reálértéke, ugyanakkor óvatosságra intett a bérstatisztikákra vonatkozóan, amelyek szerinte korlátozottan informatívak a tényleges folyamatokról.
Mint arról az Infostart is beszámolt, a KSH legutóbbi, júniusi adatai szerint a bruttó átlagkereset 436 300 forint, a nettó pedig kedvezmények nélkül 290 200 forint volt.