eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pexels

Ha eddig még nem drágult eléggé az építkezés, akkor most mindenki foghatja a fejét

Az alapanyagárak jelentős, 25-30 százalékos emelkedése miatt a kormánytól kér segítséget a hazai építőipar.

Az építőipari nyersanyagok és építőanyagipari termékek – így például az acél, a bitumen és a cement – ára jelentősen emelkedett az elmúlt hónapokban, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ezért a kormányhoz fordult segítségért – mondta az InfoRádiónak Koji László, az ÉVOSZ elnöke, aki hozzátette, hogy egész Európában a magyarhoz hasonló áremelkedési tendencia indult el az elmúlt hónapokban.

"A járványhelyzet eredményeképpen nagyon sok olyan alapanyag, amelyből építőipari termékeket kell gyártani, megdrágult. Különösen a vasérc ára emelkedett, de a kőolajipari termékeknél is jelentős a drágulás. Érdekes módon

az áremelkedés előbb érte utol a nyugati országok építőipari piacait, ahol 20-100 százalék közti áremelkedést lehet tapasztalni.

Itt Magyarországon az első negyedévben 25-30 százalékos áremelkedéssel találkoztunk."

Koji László kifejtette: álláspontjuk szerint problémát részben a pandémia, illetve ennek következtében az ellátási láncok akadozása okozta-okozza, kevés ugyanakkor az olyan, mint Magyarország, hazánk ugyanis csaknem 50 százalékos mértékben szorul rá a külföldi építőipari alapanyag importjára.

"Mi mindenképpen szükségesnek tartanánk a kormányzat részéről, ha segítenének alternatív beszerzési lehetőségeket, logisztikai útvonalakat felkutatni. Másrészt ilyen helyzetben a tisztességtelen piaci magatartás is előfordulhat az építőipari anyagok kereskedelmében, és valószínűleg a versenyhivatalnak is éberebbnek kell lenni."

Az ÉVOSZ elnöke azt is megjegyezte, hogy Kínának is szerepe van a negatív folyamatokban: az ázsiai ország adja ugyanis a világ acéltermelésének több mint az 50 százalékát, az elmúlt időszakban ugyanakkor visszatartott acélipari termékeket a világpiactól. Az építőipari szövetségek uniós főszövetségének az elnöke a a brüsszeli biztosokhoz fordult, hiszen nem csupán magyar problémáról van szó, hanem összeurópairól.

Az ÉVOSZ a negatív hatások csökkentésére egy új tagozatot is létrehozott, a hazai építőanyagtagozatát, hogy csökkentse Magyarország importfüggőségét, és javítsa az ország építőipari alapanyag-önellátását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×