eur:
393.77
usd:
365.33
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta
Boroshordók a Thummerer Pincészetben Noszvajon 2012. szeptember 7-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Komka Péter

Egyre kevesebb a szőlő, mégis torlódnak a borok

Tavalyról megmaradt 1 millió hektoliter bor a piacon, nem csoda, hogy a borkészítők, szőlőfeldolgozók nem tolonganak idén a borszőlőért, aminek kilója ma 50-70 forint - ez a termelési költségeket sem fedezi.

Hiába kevesebb a szőlő idén, a felvásárlási árak a padlón vannak. A minőség közben igen jó - derül ki a Népszava összeállításából.

A lap azt írja, az alacsony ár miatt egyre nő a feszültség a szőlészek, borászok között.

A korai érésű szőlőkből készülő boroknál már kiderült, hogy az eddigi időjárás kedvezett a minőségnek, így kiváló évjárat lehet az idei. A gazdák mégis gondban vannak,

mivel bár csökkent a mennyiség (520 ezer tonna helyett idén 450-480 ezret fognak), finoman szólva sem szárnyal a borszőlő felvásárlási ára, kilónként 50–70 forint közé teszik azt, ami a termelők költségeit sem fedezi.

A lapban olvasható, hogy

a tavalyi 3,5 millió hektós bortermésből 1 millió még eladatlan,

ami miatt szintén nincs tolongás a borszőlőért. A tárca a "torlódás" ellen találta ki a zöldszüret támogatását, vagyis azt, hogy még éretlenül leszedjék idén a szőlőt; 1900 termelő 2,5 milliárd támogatáshoz jutott ezáltal.

Címlapról ajánljuk
„Ne bántsuk már tanulással a gyereket” – pszichológus a tavaszi szünetről

„Ne bántsuk már tanulással a gyereket” – pszichológus a tavaszi szünetről

Játék a szabadban, sok mozgás, esténként társasjáték, ébredés csörgőóra nélkül, nyugodt reggelik és lazább időbeosztás – ezt javasolja a szülőknek a tavaszi szünet idejére a gyermekpszichológus. Gyarmati Éva szerint a tananyag pótlásának nem ez az ideje, a tankönyvek csak a szünet utolsó délutánján kerüljenek elő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Letarolta Magyarországot a Temu, és nincs ki megállítsa

Letarolta Magyarországot a Temu, és nincs ki megállítsa

Nem sok magyar internetező lehet már, aki ne hallott volna a Temuról, a kínai webshopról, amely pár hónapja robbant be a hazai e-kereskedelmi piacra és mostanra az egyik legnagyobb szereplővé vált. Az agresszív terjeszkedés és a szürreálisan alacsony árak komoly felzúdulást idéztek elő az online kiskereskedelmi szegmensben, akkorát, hogy már a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálódik a cégnél. De vajon hogy képes fennmaradni a Temu anyacége, mikor nagy valószínűséggel minden – egyelőre ingyenes – szállításon pénzt veszít, mekkora lehet a részesedése itthon, és mi lesz az áfával, amit a vásárlásaink után kell befizetniük a magyar államkasszába. Ezeknek jártunk utána a Portfolio Checklist különkiadásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×