Elsősorban Távol-Keletről érkező termékeket hamisítanak. Mivel a bejövő áruk jelentős része Kínából származik, a hamis termékek forrásországa is ez az ázsiai ország – közölte az igazgató.
Hozzátette, hogy a legtöbb termék elektromos kereskedelemmel érkezik Magyarországra. Interneten sokféle árut lehet megnézni és az árakat összehasonlítani, könnyű megrendelni és egyszerűen ideszállítják.
„Ezek a termékek mind a repülőtéren keresztül érkeznek Magyarországra, ahol azokat ellenőrizzük”
- mondta a NAV Repülőtéri Igazgatóságának igazgatója.
Emellett a különböző akcióinkban is ellenőrizzük a termékeket: többek között közúti és bűnügyi ellenőrzések során – tette hozzá.
Elmondta, hogy a vámellenőrzés kockázatelemzés alapján történik.
„Ha Magyarországon történik az importvámkezelés, akkor már első körben tudjuk ellenőrizni, hogy mi az a termék, honnan szállították, ki a vevője. Ha pedig más európai uniós országból érkezik be egy kínai áru, akkor abban az EU-s országban van lehetőség arra, hogy ellenőrizzék” - fejtette ki Teleki József.
Hozzátette: az elsődleges feladatuk, hogy minél gyorsabban, minél egyszerűbben végezzék a vámkezelést.
„Mivel minden esetben kockázatelemzés alá vonjuk a terméket, időnként pedig magát az árut is megnézzük, nagy biztonsággal ki tudjuk szűrni a hamis termékeket” - emelte ki a NAV Repülőtéri Igazgatóságának igazgatója.
A vezető elmondta, hogy
most az autóipari diagnosztikai készülékek a slágertermékek nálunk,
de a hamisított nyári ruházati termékeket, napszemüveget és ékszereket is találnak. Ha pedig bebizonyosodik a termékről, hogy hamis, akkor megsemmisítik azt.
Évente több száz millió forint értékben semmisítünk meg hamis termékeket.
„Egy-két évvel ezelőtt a mobiltelefonok között találtunk nagyon sok hamisat.
Mára viszont szinte eltűntek a hamis mobilkészülékek a piacról, ilyenekkel nem találkozunk” - közölte a NAV Repülőtéri Igazgatóságának igazgatója.