eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Olvadóban a kelet-európai "bérelőny"

A kelet-európai országokban csökkenőben vannak a bérkülönbségek Ausztriához képest, s a béreket tekintve Kína is kezd felzárkózni Európához, illetve az Egyesült Államokhoz.

Az osztrák Institut für Höhere Studien (IHS) intézet megállapításai szerint "Budapest, Pozsony és Prága az egy főre jutó hazai össztermék tekintetében felzárkózott Bécs mögé, sőt Prága a következő években nagy valószínűséggel le is hagyhatja az osztrák fővárost".

Az Eurostat adatai szerint az egy főre jutó GDP Prágában már 2004-ben 90 százaléka volt a bécsiének.

Az intézet elemzői úgy vélik, hogy 10-20 éven belül Kínában is elolvadhat e bérelőny. Arra utalnak, hogy miközben Ázsiában évente 7 százalékig terjedő mértékű a reálbér-emelkedés, az Európai Unióban az elmúlt években ez gyakorlatilag nulla volt.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×