"Mindenki legszemélyesebb identitásának részéhez tartozik a saját neve, ugyanakkor egy nemzet identitásához is hozzátartozik annak keresztnévkincse" - mondta Kósa Lajos az anyakönyvezhető utónevekkel összefüggő törvények módosításának parlamenti vitájában.
A Fidesz országgyűlési képviselője elmondta, hogy jelenleg a Nyelvtudományi Intézet honlapján jelenik meg a választható keresztnevek listája, amelyre az intézet bírálata után kerülhet fel új név, a nemzeti kisebbségek pedig maguk dönthetnek a nemzetiségi alapon adható nevekről - írja a magyarnemzet.hu.
Kósa Lajos nehezményezte, hogy az az anyakönyvezés így nem közhiteles módon zajlik, hiszen az internetről kell utánanézni. Javasolta, hogy ezentúl a kormány kultúráért felelős minisztere teszi közzé a választható keresztnevek listáját a Magyar Közlönyben, ha pedig valaki ehhez új nevet szeretne hozzáadni, a minisztérium konzultál kutatókkal, majd döntést hoz. Előhozakodott azzal is, hogy a nemzetiségi önkormányzatok kétharmados többséggel döntsenek a felvehető nevekről.
A képviselő azt is szóvá tette, hogy a jelenleg legnépszerűbb keresztnevek jelentős része nem kötődik a magyar hagyományokhoz, ráadásul 220 olyan név is van a jegyzékben, amelyeket senki nem visel.