eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke beszédet mond a Nemzeti Választási Iroda és a Nemzeti Választási Bizottság fennállásának 10. évfordulójára rendezett ünnepségen az Országház Főrendházi üléstermében 2023. május 25-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Az államfő aláírta a Pride betiltását lehetővé tevő jogszabályt

A hétfőn benyújtott törvényjavaslat így az keddi, parlamenti elfogadása után már hatályba is lépett.

Megjelent a Magyar Közlönyben a Pride betiltását lehetővé tevő jogszabály, miután azt Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta, így az keddi, parlamenti elfogadása után már hatályba is lépett.

A Fidesz–KDNP képviselői hétfőn nyújtották be a törvényjavaslatot, amit kedd délután rendkívüli eljárásban (136 igen szavazattal, 27 ellenében) a kormánypártok, a Mi Hazánk és Jobbik támogatásával fogadott el az Országgyűlés. A Momentum a szavazás közben látványos tiltakozó akcióba kezdett. Erről bővebben itt írtunk.

A kivételes eljárásban tárgyalt törvényjavaslat a gyülekezési jogról szóló törvényt egészíti ki azzal, hogy tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért.

A javaslat azt is rögzíti, „a gyermekek védelme egyúttal szükségessé teszi, hogy a jogalkotó arról is határozzon, hogy tilalmazott annak a magatartása is, aki a gyülekezési hatóságot félrevezetve tiltott gyűlést tart meg, illetve ilyen gyűlésen – a rendőrségnek a gyűlés helyszínen megtett, a gyűlés tilalmazott jellegéről való kifejezett tájékoztatása ellenére – részt vesz”.

A visszaélések elkerülése érdekében e magatartásokat a módosítás szabálysértéssé minősíti azzal, hogy a szabálysértésért pénzbírság szabható ki az elkövetővel szemben, amelyet adók módjára behajtandó köztartozásként kell végrehajtani, az így befolyt összeget pedig a gyermekvédelem céljaira kell fordítani.

A törvényjavaslat szerint jogosult a bíróság, a szabálysértési hatóság és az előkészítő eljárást folytató szerv szabálysértés esetén folytatott eljárásban a rendelkezésére álló vagy általa rögzített arcképmás felhasználásával szabálysértést elkövető személyazonosságának megállapítása, valamint ellenőrzése érdekében az arcképelemzést végző szerv arcképelemző tevékenységét igénybe venni.

Egy később benyújtott módosító javaslat azt is az előterjesztés tartalmába emelte, hogy – szemben a korábbi három hónappal –, legfeljebb egy hónappal előre lehet bejelenteni a demonstrációkat.

A gyülekezési törvény módosítása után a Momentum szervezett tüntetést a Kossuth Lajos térre. A demonstráción felszólalt Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője, Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke, valamint Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is.

A megmozdulás végül a Margit hídnál ért véget, este tíz óra után.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×