Infostart.hu
eur:
360.84
usd:
316.77
bux:
143471.05
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga

Ellenzéki előválasztás: ezeken a helyeken várható a legkeményebb küzdelem

Budapesten várhatók igazán nagy csaták a szombaton rajtoló ellenzéki előválasztáson, de több helyen vidéken is szoros verseny lehet.

Bár az ellenzéki előválasztást azért indították el a pártok, hogy megtalálják a legerősebb jelöltet, aki a Fideszes induló kihívója lehet, 11 választókerületben még csak verseny sem lesz, a visszalépések miatt ugyanis csak egy jelölt maradt az előválasztáson – mondta érdeklődésünkre Herczeg Sándor politológus.

A 11-ből kettő Budapesten van, a III. és a IV. kerület, Óbudán Szabó Tímea (Párbeszéd), Újpesten Varjú László (DK) indul, őket mind a hat párt támogatja – mondta a politológus.

A választókerületek

  • több mint felében az egymás javára történő visszalépések miatt két jelölt mérkőzik meg,
  • harmadában hárman szállnak ringbe, és
  • csak két olyan választókerület lesz, ahol mind az 5 párt indít jelöltet.

Szoros csata leginkább a fővárosban várható – véli Herczeg Sándor.

  • A XI. kerületben Gy. Németh Erzsébet (DK) és Orosz Anna (Momentum) küzdelme hozhat szerint szoros csatát, de
  • a II. kerületben Kálmán Olga (DK) és Tordai Bence (Párbeszéd) előválasztásai is érdekes lehet szerinte.
  • A politológus szerint kiélezett lehet a küzdelem a VIII. kerületben is, ahol Demeter Márta már a Jobbik színeiben indul, de megmérkőzik Manhalter Dániel volt tévériporter a DK, Jámbor András korábbi újságíró a Szikra Mozgalom és Csordás Anett, aki Civilek Józsefvárosért Egyesület jelöltje.

A legtöbb indulatot eddig a zuglói előválasztás hozta a Hadházy Ákos (Momentum) és Tóth Csaba (MSZP-Párbeszéd), a választókerület jelenlegi országgyűlési képviselője közötti párbajjal.

Vidéken Pécsen lehet komolyabb harc

  • a visszalépő, majd mégis induló Mellár Tamás és
  • a Momentum, a DK, a Liberálisok és az Új Világ Néppárt által támogatott Nemes Balázs, valamint

Komlón

  • a korábban MSZP-s, már DK-s Szakács László, és
  • az LMP frakcióvezetője, Keresztes László Lóránt között.

Sokakat érdekelhet Szombathely is Czeglédy Csaba (DK) és Ungár Péter (LMP) versengésével, itt indul még Koczka Tibor (Új Világ Néppárt).

Herczeg Sándor a 2018-as eredmények alapján azt valószínűsíti, hogy a tavaszi országgyűlési választáson akár az egyéni választókerületek fele is billegő lehet.

„Legalább ötven és hatvan között van azoknak a választókerületeknek a száma, amelyekben bármilyen eredmény születhet,

akár Fidesz-, akár ellenzéki siker” – mondta Herczeg Sándor.

A politológus úgy látja:

sok múlhat az ellenzéki miniszterelnök-jelölt személyén,

szerinte ugyanis nem mindegyik induló tudja mozgósítani a teljes ellenzéki tábort.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Lando Norris nyerte a Forma–1-es Magyar Nagydíjat

Norris csapattársa, Oscar Piastri váltóhiba miatt néhány körrel a befutó előtt a második helyről esett ki. A négyszeres világbajnok Max Verstappen végzett a második helyen. A vb-pontversenyt vezető Kimi Antonelli lett a harmadik, és 50 pontra növelte előnyét a pontversenyben.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

A Tisza Párt frakciója Sonnevend Pált, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárát jelöli alkotmánybírónak Hende Csaba megüresedett helyére, a parlament pedig már hétfőn megválaszthatja a testület új tagját. Három településen tartottak ma időközi önkormányzati választást: Bárdudvarnokon és Bakócán polgármestert és képviselőket választottak, Békéscsabán pedig az új egyéni választókerületi képviselő személyéről szavaztak. Szeptembertől nyilvánosan is elérhetők lesznek az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések intézményi adatai, ezt Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter jelentette be. Megújul a Népliget és a Planetárium. Cikkünk folyamatosan frissül a Tisza-kormány döntéseivel vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×