eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Egy fiatal megkapja a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagját a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház oltópontján 2021. május 13-án. Ezen a napon 101 kórházi oltóponton megkezdődött azoknak a 16-18 éveseknek az oltása, akik már regisztráltak és időpontot is foglaltak.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Ki dönt a gyerek oltásáról, ha elválnak a szülők?

Előállhat olyan helyzet is, hogy a gyámhatósághoz kerül az ügy.

Magyarországon is megkezdődött a 16-18 év közötti korosztály oltása, és ha engedélyik, a következő a 12-15 év közötti korosztály lehet. Az oltás mérlegelése a szülők közötti vitákhoz vezethet, különösen talán akkor, ha gyermeküket már nem együtt nevelik. A gyermek vakcinálása egészségüggyel összefüggő döntési, ekképpen jogi kérdéssé válhat – hívta fel a figyelmet Kölcsényi Soma családjogi ügyvéd, a Közép-Európai Mediációs Intézet alelnöke.

„A magyar jogszabályok alapján amennyiben a gyermek feletti felügyeleti jogot a szülők - akár együttélve, akár már különélve - közösen gyakorolják, úgy ebben a kérdésben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 4:166. paragrafusa az irányadó, amely szerint ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők valamely kérdésben nem tudnak megállapodni - a lelkiismereti és vallásszabadság körébe tartozó kérdés kivételével - a gyámhatóság dönt” – fejtette ki.

Amennyiben ilyen kérdésben felmerülő vita okán a szülők valóban a gondozó szülő vagy közös felügyelet esetén a gyermek lakóhelye szerint illetékes gyámhivatalhoz fordulnak, úgy szülői felügyeleti jog körében felmerült egyéb kérdésekről való döntésre vonatkozó kérelmet kell előterjeszteni. A gyámhivatal döntését bármelyik szülő kérheti, az eljárás során a hatóság a gyermek érdekét szem előtt tartva hozza meg határozatát. Az eljárásban érdekes lehet, hogy ezen egészségüggyel összefüggő kérdés eldöntése mennyire lehet nem jog- hanem inkább szakkérdés. A téma újdonsága miatt nehéz helyzetbe kerülhet a szakkérdés megválaszolására az eljárásba bevont szakértő, de minden egyedi ügyben az adott gyermek érdeke szem előtt tartásával kell a döntéseket meghozni – közölte a szakértő.

Amennyiben a szülők már nem élnek együtt, és a gyermek feletti szülői felügyeleti jogot az egyikük gyakorolja, úgy ez a szülő fogja eldönteni a jelen körülmények között azt, hogy a gyermek a Covid-19 betegséggel szembeni oltást megkapja-e.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 22. 19:22
×
×
×
×