eur:
394.97
usd:
368.65
bux:
72094.79
2024. június 29. szombat Péter, Pál
Blurred shot of group of professional surgeons at work in operating room. Emergency case, surgery, medical technology, health care cancer and disease treatment concept
Nyitókép: Getty Images

Rékasi Balázs: hosszú idő, mire az egészségügy behozza a műtéti lemaradását

A pandémia miatt akad olyan beavatkozás, amelyre több mint 11 ezren várnak. Plusz források és motivált szakemberek is kellenek a várólisták csökkentéséhez az egészségügyi közgazdász szerint.

Több mint fél év szünet után múlt héten, csütörtökön indulhattak újra az elektív, azaz tervezhető, nem halaszthatatlan egészségügyi beavatkozások. A járvány miatt felfüggesztett műtéteknél komoly várólisták alakultak ki. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatbázisa szerint például szürkehályogműtétre több mint 11 ezren, térdprotézisre 7 ezren, csípőprotézisre 6 ezren várnak.

Hosszú idő lesz, mire az egészségügy behozza a lemaradását – fogalmazott az InfoRádióban Rékasi Balázs egészségügyi közgazdász. Egyes esetekben „akár évek is lehetnek”, ráadásul a halasztható műtéteknél még jó ideig nem tud teljes kapacitással működni az egészségügy, hiszen az orvosok egy része továbbra is Covid-osztályokon vagy az oltóprogramban dolgozik.

A műtétek felgyorsítására plusz forrásokat kell áldozni,

és rendezni kell a beavatkozások finanszírozását is, hogy valós költségek alapján fizessen a társadalombiztosítás – emelte ki a szakember. Szerinte a tb-nek – a várólisták ledolgozása érdekében – minőségi ellátást kell vennie a magán-, illetve többletkapacitást az állami szolgáltatóktól.

„És ki kell találni azt a motivációs eszközt, amivel ösztönözni lehet a műtéti szakmák orvosait.”

Rékasi Balázs szerint ugyanis a járvány miatt kimerültek az orvosok, a béremeléssel és a paraszolvencia tilalmával pedig többen anyagilag rosszul jártak, így kevesebb műtétet vállalnak majd. A szakember azt is hangsúlyozta, az egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést számos ápoló nem írta alá, így e téren még nagyobb a munkaerőhiány, a gördülékeny betegellátáshoz pedig a hiányzó egészségügyi dolgozókat is pótolni kell.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Meddig lehetnek még kint az utcákon a választási plakátok? – a szakértő válaszol

A kampány ideje alatt nemcsak plakátokat, hanem rengeteg tapétát, matricát is kitettek az aktivisták, amelyeknek az eltávolítása nem egyszerű feladat, de ha nem történik meg, bírság is járhat érte – mondta az InfoRádióban a Jegyzők Országos Szövetségének elnöke.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.01. hétfő, 18:00
Orbán Balázs
a miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC kuratóriumának elnöke
Vészesen közel került két ország egy regionális háborúhoz Kína szomszédságában – Bármikor elszabadulhat a pokol

Vészesen közel került két ország egy regionális háborúhoz Kína szomszédságában – Bármikor elszabadulhat a pokol

Mianmarban 2021 februárjában tört ki véres polgárháború, amikor a hadsereg puccsal átvette a hatalmat. A már több mint három éve tartó harcok során több ezren vesztették az életüket és rengetegen menekültek el otthonukból. Az összecsapások eddig kizárólag a délkelet-ázsiai ország területét érintették, bár már előfordult, hogy véletlenül valamelyik szomszédos hatalmat érte találat. A legújabb fejlemények viszont a korábbiaknál jóval direktebbek, és azzal fenyegetnek, hogy akár egy egész ország vonódhat bele a harcokba. A regionális háborúvá szélesedő konfliktus viszont szinte senkinek sem érdeke, ezért már a legnagyobb globális szereplők is megmozdultak az ügy békés rendezése érdekében, ráadásul a két rivális nagyhatalom is egy platformra került a kérdésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. június 29. 06:17
×
×
×
×