eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Védőmaszkos nő az indiai Haidarábádban 2020. július 17-én. Ezen a napon a koronavírussal fertőzöttek száma átlépte az egymilliót Indiában. Ennél több fertőzöttet csak az Egyesült Államokban és Brazíliában regisztráltak a világon.
Nyitókép: MTI/AP/Mahes Kumar A.

Halálosabb ellenség is van a koronavírusnál Indiában

A szennyezett levegő mintegy 30 százalékkal több embert ölt meg 2019-ben, mint 2017-ben Indiában – adta hírül a The Lancet című orvostudományi folyóirat.

Tavaly 1,67 millió ember halálát okozta a légszennyezés, ami az összes elhalálozás 18 százaléka. A 2017-ben folytatott hasonló kutatás szerint 1,24 millió ember vesztette életét akkor a levegő rossz minősége miatt, ez az összes elhalálozás 12,5 százalékát tette ki az országban.

Az elemzés szerint a légszennyezés krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD), légzőszervi gyulladásokat, tüdőrákot, szívbetegséget, stroke-ot, születési rendellenességet, cukorbetegséget, szürkehályogot okozott azindiaiak körében.

A magas halálozási arány miatt az indiai GDP vesztesége elérte a 36,8 milliárd dollárt, a legnagyobb gazdasági veszteségeket Bihar és Uttar Pradesh államokban mutatták ki.

Bár a háztartások légszennyezettsége 64,2 százalékkal csökkent 1990 óta, a szállópor-szennyezés több mint kétszeresére nőtt

– olvasható a folyóiratban.

India három legnagyobb városa, Újdelhi, Kolkata és Mumbai a világ húsz azon nagyvárosa között van, ahol a legnagyobb mértékű légszennyezés a IQAir levegőminőségi technológiai vállalat jelentése szerint.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×