eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Kifogyott a vírus miatt bespájzolt gyógyszer

Az áprilisi és májusi csökkenés után júniusban újra növekedett a hazai patikák forgalma.

2020 júniusában 44,1 milliárd forintot tett ki a hazai patikák vényköteles támogatott gyógyszerforgalma, ami 3,5 milliárd forinttal haladja meg a májusi volument. Két hónap csökkenés után tehát újra növekedésbe fordult a gyógyszerforgalom. Az számok mögött jelentős részben még továbbra is a márciusban előrehozott vásárlások állnak – írja a Hiflylabs elemzése alapján a napi.hu.

A Covid-19 miatti elővigyázatosság generálta kiugró márciusi vásárlások három hónapra jelentősen determinálták a gyógyszerfogyasztást, hiszen három hónapra előre lehet vényköteles gyógyszert beszerezni. A házi készleteket júniusban azonban már újra kellett már tölteni, ám az a tény, hogy a júniusi fogyasztás nem ugrott fel újra a márciusi szintre, a normál szintre történő visszatérésre utal.

2020 első félévének összesített forgalma 6,8 százalékkal meghaladja 2019 első hat hónapját, és a júniusi havi forgalom is 6,4 százalékkal magasabb előző év azonos időszakánál. 2020 júniusában 13,9 millió doboz támogatott vényköteles gyógyszer kelt el a patikákban, ami 7,4 százalékos növekedés májushoz és 4,5 százalékos növekedés előző év azonos időszakához képest, de a 2019-es összesített havi átlagnál 4,3 százalékkal alacsonyabb.

Terméktípusonként is látszik a visszarendeződés, a nagy súlyú készítmények együtt mozogtak a teljes forgalommal. Májushoz viszonyítva sokat emelkedett például az inzulinkészítmények, savlekötők, daganatellenes szerek forgalma, de szintén többet adtak el vérnyomáscsökkentőből és a vérképzéssel kapcsolatos problémák kezelésére szolgáló készítményekből is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×