A budapestiek 66 százaléka ritkábban használja a tömegközlekedési eszközöket a járvány kirobbanása óta - derül ki egy friss, a Népszava megrendelésére készített felmérésből. A Publicus Intézet közvélemény-kutatása szerint a fővárosiak 32 százaléka inkább az autót választja gyakrabban, 19 százalék a kerékpárt veszi elő sűrűbben, és mintegy 41 százalék inkább gyalogol a fertőzésveszély elkerülése érdekében.
A diplomások 76 százaléka dönt ritkábban a közösségi közlekedés mellett, míg az érettségizetteknél 64 százalékos ez az arány, a szakmunkások 50, a legfeljebb nyolc osztályt végzettek 64 százaléka ül kevesebbszer tömegközlekedési eszközre.
Ehelyett
- a diplomások negyven, az érettségizettek 35, a szakmunkások 23, a nyolc osztályt végzettek 19 százaléka gyakrabban használja az autóját.
- Kerékpárt a diplomások és az érettségivel rendelkezők 23-23 százaléka, a szakmunkás végzettségűek 18 és a legfeljebb nyolc osztályt befejezők 7 százaléka használ gyakrabban.
- Ennél jobb arányokat mutat a gyaloglásra váltók végzettség szerinti megoszlása: a diplomások 43, az érettségizettek 44, a szakmunkások 29, az általános iskolai végzettséggel bírók 39 százaléka döntött a legősibb közlekedési mód mellett.
Korcsoportok szerint a hatvan felettiek 68 százaléka, a 45-59 év közöttiek 58, a 30-44 év közöttiek 61, a 18 és 29 év közöttiek 74 százaléka választotta ritkábban a tömegközlekedést a járvány miatt.
Augusztus 20.
A kutatás azt is vizsgálta, hogyan vélekednek a fővárosiak arról, hogy a kormány végül az augusztus 20-i rendezvénysorozat lemondása mellett döntött.
A megkérdezettek 92 százaléka szerint a kormány jó döntést hozott, csak 7 százalék vélte úgy, hogy inkább vagy egészében hibás a döntés.
A válaszadók 15 százalékának fontos lenne, ha egy későbbi időpontban megtartanák a rendezvényeket. A Fidesszel szimpatizálók 30, a szocialisták 8, a jobbikosok 16, a Demokratikus Koalíciót hat, a Momentumot támogatóknak pedig 4 százalékának lenne fontos egy később megtartott ünnepség.