Infostart.hu
eur:
383.02
usd:
328.69
bux:
109387.87
2025. december 5. péntek Vilma
Dr. Melczer Mária Ágnes, a Magyar Gyógyszerész Kamara Békés megyei elnöke kiszolgál Telekgerendáson, a helyi gyógyszertárban. Két esztendő alatt a patikák húsz százaléka bezárt Békés megyében. A folyamat napjainkban is folytatódik, sőt a gyógyszerészek attól tartanak, hogy a folyamatosan apadó állami hozzájárulás csökkenése és a most beinduló generikus program, amelynek keretében mindig a legolcsóbb készítményt kell felajánlani, tovább ronthatják a gyógyszertárak helyzetét. A gyógyszertárak működtetése tőkeigényes tevékenység, nagy a bér- és rezsiköltsége, s mindehhez több tízmilliós gyógyszerkészlet társul.
Nyitókép: Rosta Tibor

Változott a receptek kiadására vonatkozó szabályozás

Az év végéig hagyományos receptet vagy felírási igazolást kell adniuk az orvosoknak - hangsúlyozta az InfoRádiónak a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. A Népszava írt arról, hogy sokan nem kaptak az e-recepthez papír alapú igazolást, enélkül viszont a hozzátartozó nem válthatja ki a gyógyszert.

Sírás, átkozódás a patikákban: az orvosokat nem érte utol a receptfelírásról szóló jogszabály januári módosításának híre - volt olvasható a Népszava hétfői számában. A lap cikke szerint bár ennek értelmében 2019 végéig még kötelező felírási igazolást vagy receptet is a beteg kezébe adni, sok orvos előbbi nélkül engedi el e-receptes páciensét. Ez aztán a kiváltásnál okoz gondot, hiszen az elektronikusan felírt szereket a gyógyszerész kizárólag magának a betegnek adhatja ki.

Január eleje óta számos esetben okozott drámai helyzetet, hogy a családtagok emiatt nem tudták kiváltani a súlyosan beteg hozzátartozójuk orvosságait.

"Az orvos kétféleképpen rendelhet gyógyszert a betegének" - kezdett az új szabály ismertetésébe az InfoRádiónak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. "Egyrészt egy papír vényre felírja a gyógyszert a betegnek; ezt a gyógyszert csak ennek a papírvénynek a birtokában lehet kiváltani, függetlenül attól, hogy a beteg megy a gyógyszertárba a gyógyszerért vagy egy hozzátartozója. A másik esetben, amikor úgynevezett e-receptet ír az orvos, akkor ezt eleve már az új, eeszt-rendszerben rögzíti, de ahhoz, hogy a betegnek legyen a kezében valamilyen igazolás arról, hogy milyen gyógyszert írt föl neki, egy úgynevezett felírási igazolást is ad neki."

Maga a beteg a felírási igazolással, de akár anélkül is kiválthatja a gyógyszerét, ha tudja igazolni a személyazonosságát e-személyivel, vagy hagyományos személyi igazolvánnyal és a tb-kártyával. A hozzátartozó azonban csak a felírási igazolás birtokában válthatja ki a gyógyszert.

"Erre az eljárásra egyrészt azért van szükség, hogy

garantálni lehessen, hogy a felírt gyógyszer valóban eljut a beteghez, másrészt ezek a gyógyszerek többségében tb-támogatott gyógyszerek, de ezzel a támogatással a gyógyszertárnak a tb-vel a későbbiekben el kell tudnia számolni"

- ecsetelte Hankó. A patikában tehát vagy papírvényt vagy felírási igazolást fognak kérni, illetve a személyazonosság igazolását.

  • Tavaly december 18-án jelent meg az a jogszabály, amely egy évvel meghosszabbította a papírvények kötelező használatát. A 2019 januárjával életbe lépett módosítást a Magyar Gyógyszerészi Kamara kezdeményezte.
  • A meghosszabbított határidő (2019. december 31.) lejárta után is kiváltható lesz a gyógyszer más részére a kialakításra kerülő meghatalmazási rendszer, vagy a már jelenleg is elérhető módok valamelyikét alkalmazva.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sok pénzt hagytak veszni, idén sem igazán moccantak az autósok

Sok pénzt hagytak veszni, idén sem igazán moccantak az autósok

Éves szinten 2,3 százalékkal 30 ezer forint alá csökkent az átlagdíj az idei kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kampányban – közölte a netrisk.hu biztosítás összehasonlító portál. A díjcsökkenés ellenére csak az autósok 25 százaléka váltott.

Kiderült, mennyivel változik a táppénz és a gyed januártól

Mintegy 31 ezer forinttal, bruttó 322 ezer forintra emelkedik a minimálbér január elsejétől a szakszervezetek és a munkáltatók megállapodása szerint. Több juttatás, köztük a táppénz, az álláskeresési járadék, a gyed és a gyod összege is emelkedik a bejelentés után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×