eur:
410.87
usd:
392.36
bux:
79578.13
2024. november 22. péntek Cecília
Botka László újabb vihart kavart a szocialista párton belül

Botka László újabb vihart kavart a szocialista párton belül

Vitatják a Botka-féle árnyékkormányt.

Újabb vihart kavart a szocialista párton belül, hogy Botka László a Deák-kör 2014-es elképzeléseinek megfelelően alapvetően pártonkívüliekből állított fel árnyékkormányt.

A Magyar Idők elnökségi forrásai szerint a miniszterelnök-jelölt a Lendvai Ildikó, Szekeres Imre és Juhász Ferenc által fémjelzett társaság elképzeléseit hajtja végre.

Komoly belső ellentétek forrásává vált az MSZP-n belül Botka László árnyékkormánya, amelyről a miniszterelnök-jelölt a Vasárnapi Híreknek adott interjújában elmondta: alapvetően külsős szakemberekből áll majd össze. A Magyar Idők információi szerint a tagok kiválasztása lényegében már megtörtént, a folyamatra pedig – és általában Botka politikájára is – döntő befolyással volt a 2014-ben alapított Deák Ferenc Kör.

A Lendvai Ildikó, Szekeres Imre és Juhász Ferenc által fémjelzett társaságtól származik például a „totális ellenzékiség” gondolata. Már a zászlóbontáskor kiadott nyilatkozatukban megfogalmazták, a látszatát is el kell kerülni annak, hogy az MSZP bármilyen háttéralkut köt a kormánypártokkal. Figyelemre méltó, hogy a plakáttörvény tárgyalásakor a szocialisták módosító javaslatát ugyanezzel az indokkal vonatta vissza Botka László.

Az MSZP kormányfő-jelöltje most a Vasárnapi Híreknek nyilatkozva meg is ismételte: „semmi olyasmit nem támogatok, aminek az a vége, hogy csak az MSZP és a Fidesz szavaz együtt!” Az árnyékkormány felállításának ötlete szintén a Deák-körösöktől, egészen pontosan Lendvai Ildikótól származik. Lendvai legalább 2015 óta szorgalmazza egy, akár többségében párton kívüli szakemberekből álló testület felállítását. Botka most ugyanezt teszi, és az érvei is hasonlóak. Mint fogalmazott: „határozott célom, hogy az embereknek bizonyítsam: tudunk kormányozni.”

További párhuzamként említhető, hogy a Deák-kör 2014-es memoranduma erős, lényegében vitáktól, ellenkezéstől mentes vezetést követelt a pártnak, amit – ha némiképp más formában is, de – a szegedi polgármester keresztülvitt, amikor felállította az Országos Választási Bizottságot és vétójogot követelt magának számos kérdésben. Lendvaiék vetették fel három évvel ezelőtt azt, hogy az MSZP-nek látványosan meg kell tagadnia a 2010 előtti politikáját, Botka – bár a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején országgyűlési képviselő is volt és sorra megszavazta a kormány előterjesztéseit – ennek is eleget tett. Végezetül megemlíthetjük azt is, hogy a Deák-körösök a liberális elhajlás ellentételezésére baloldali rendszerkritikát szorgalmaztak. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje erre azzal a már Rákosiék által is kedvelt baloldali szlogennel indította kampányát, hogy „Fizessenek a gazdagok!”

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×