A gyermekvállalást ösztönző programra, a paksi atomerőmű-beruházással összefüggő közinfrastruktúra-fejlesztésre és turisztikai célokra is csoportosítanak át forrásokat a jövő évi költségvetési törvényjavaslatban, amelyről a hónap közepén szavaz az Országgyűlés – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A 90. kormányinfón kifejtette, hogy a kormány által javasolt teljes költségvetési átcsoportosítás összege 98 milliárd forint. Ebből fordítanának forrásokat családtámogatásra, gyermekvállalásra, továbbá 20 milliárdot a paksi bővítéshez kapcsolódó közinfrastruktúra-fejlesztésre - például a kalocsai Duna-híd előkészítésére, továbbá lakás- és útépítésre -, turisztikai célokra pedig 16,4 milliárd forintot csoportosítanak át a költségvetési előterjesztésben.
Az elmúlt napok gazdasági adatait - például a 4 százalékot meghaladó gazdasági növekedést és a beruházások ütemének bővülését - Lázár János úgy kommentálta: a magyar gazdaság stabil, kiegyensúlyozott pályán van, a gazdasági növekedés pedig az ország fejlődésének egyik fontos állomása.
Beszélt arról is, hogy a magyar
kormány mintegy 1,7 millió emberrel folytatott párbeszédet,
ennyi embert sikerült bevonnia a kormányzásba a nemzeti konzultációval. Ezek az emberek kiállnak a kerítés, a jogi határzár, az alacsony energiaárak mellett, illetve amellett, hogy a magyar parlament mondja meg, mennyi legyen az adó, a szociális segély, a munkahelyi támogatás, valamint az áram és a gáz ára.
Jelezte, hogy ezt a párbeszédet fent kívánják tartani, mivel számos ügy van a kormány előtt, például a kerítés miatt indított kötelezettségszegési eljárás.
Lázár János kiemelte: visszautasítja Soros György szavait, miszerint Magyarországon maffiaállam működne. A tárcavezető szerint ez a kijelentés igazságtalan Magyarországgal szemben, és súlyosan elferdíti a valóságot.
Nem a magyar állam, hanem "a Soros György által pénzelt szervezetek" voltak azok, amelyek az elmúlt években nem tartották be Magyarországon a törvényeket, nem vállalták az átláthatóságot, a nyilvánosságot – vélekedett.
A miniszter megerősítette, hogy a kormány elküldte válaszát az Európai Bizottságnak a CEU ügyében. Szerinte a brüsszeli testület kérdéssora inkább volt politikai, mint jogi természetű. A CEU-val kapcsolatos fejleményekről a kormány jövő héten tárgyal.
Zajlik a párbeszéd, a kabinet kész az egyeztetésre
– tette hozzá.