eur:
408.94
usd:
375.21
bux:
74396.82
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: progresivne.sk

Tart még a kormányalakítási keringő Szlovákiában

Egy héttel a Szlovákiban lezajlott parlamenti választások után még javában tart a kormányalakítási keringő a parlamentbe jutott pártok között. Bár múlt hétfőn Robert Fico a választásokon győztes Smer elnöke kapott kormányalakítási megbízást, egyelőre nem tudni komolyabb előrelépésről az ügyben. A legesélyesebb, hogy a Smer-Hlas-SNS pártok alakítanak koalíciót, de úgy fest, a döntés Peter Pellegrini, a Hlas elnökének a kezében van.

Abban szinte minden elemző véleménye kivétel nélkül megegyezik, hogy két lehetőség van a jövőbeni szlovák kormány felállítására. Vagy a választások győztese, a Smer alakít kormányt a harmadikként a parlamentbe jutott Hlasszal és az 5 százalékos parlamenti küszöböt éppen csak átlépő Szlovák Nemzeti Párttal, vagy ellenkezőleg: négyes koalíció alakul a második legtöbb szavazatot begyűjtő Progresszív Szlovákia, a Hlas, a Kereszténydemokrata Mozgalom és az SaS részvételével.

Az előbbi szövetség 79, az utóbbi 82 képviselővel alakíthatna kormányt. Ami a két változatban azonos, hogy a Hlas párt mindkettő felállásban megkerülhetetlen tényező. A kérdés most tehát az, vajon ki viszi táncba a párt elnökét, Peter Pellegrinit, aki egyelőre még nem egyezett meg a Smert irányító Robert Ficóval a kormányalakításról, azt viszont kijelentette, ha a Hlas egy másik utat járva belemenne egy Smer nélküli négyes koalícióba, akkor nagyon nagyvonalú ajánlatot kellene kapnia.

Ezt az ajánlatot pedig a hétvégén meg is kapta. Méghozzá Michal Šimečkától, a Progresszív Szlovákia elnökétől, aki szombaton fontos bejelentést posztolt a Facebookon. A progresszívek vezetője azt írta, kész lenne a miniszterelnöki posztot Peter Pellegrinire bízni a négytagú koalíció létrehozása érdekében.

„A négyfős koalíció létrehozása érdekében kész vagyok lemondani a miniszterelnöki posztról Peter Pellegrini javára, ugyanakkor a Progresszív Szlovákia ragaszkodik a belügyminiszteri poszt betöltéséhez” – hangsúlyozta Šimečka, és hozzátette, kész harcolni azért, amit az elmúlt hét végén megígért, „azaz, hogy ne Robert Fico kormányozzon, és hogy Szlovákia egy demokratikus és Európa-párti ország legyen, ahol a jogállamiság garantált”.

Michal Šimečka bejelentésére az SaS, vagyis a Szabadság és Szolidaritás reagált a leggyorsabban. A liberális tömörülés a jelen állás szerint csak akkor válhat kormánytényezővé, ha Pellegrini elfogadja Šimečka ajánlatát. Branislav Gröhling, az SaS elnökhelyettese viszont rámutatott, hogy a négyes koalíció megalakításához a miniszterelnöki poszt mellett a belügyminisztériumot is fel kell ajánlani a Hlasnak.

A progresszívek viszont e kérdésben nem értenek egyet a liberálisokkal. A Progresszív Szlovákia jelezte, hogy az SaS ilyen jellegű nyilvános felszólításait nem tekinti a koalíciós tárgyalásokba való beleszólásnak. „A kormány hitelessége érdekében nem ajánlhatjuk fel a Hlasnak egyszerre a miniszterelnöki és a belügyminisztériumi posztot is” – áll a Michal Šimečka pártja által kiadott közleményben.

A kormánykoalíciós tárgyalások ezen a héten is folytatódnak, s várhatóan napokon belül eldől, hogy Robert Fico vagy Peter Pellegrini lesz-e Szlovákia régi-új miniszterelnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×