„Katasztrófális üzemzavar a titkos kommunikációban” – így jellemzik azt, amit az amerikai Központi Hírszerző Iroda, a CIA elszenvedett 2009 és 2013 között, amikor feltörték a informátorai, ügynökei és a hazai központban ülő tisztjei közötti beszélgetéseket bonyolító weboldalt.
Az esetről a Yahoo News tudósított, miután 11 volt hírszerzési és kormányilletékessel beszélt a korábban nem említett katasztrófáról.
„Még mindig a következményekkel foglalkozunk” – mondta egy volt amerikai nemzetbiztonsági tiszt. „Több tucat embert öltek meg világszerte miatta” – tette hozzá.
A kérdéses platformot először a Közel-Keleten használták az amerikaiak a katonáikkal való kommunikációra a háborús zónákban. Nem tervezték szélesebb körű bevezetését, de ennek ellenére hírszerzési ügynökök is használni kezdték.
A baj – számukra – akkor kezdődött, amikor
az iráni vezetést feldühítette, hogy az Obama-kormányzat felfedezett egy titkos iráni nukleáris telepet.
A teheráni vezetés hajtóvadászatot indított az atomprogramjáról szivárogtató források után. Dühüket csak fokozta a Bush-kormányzat idején kifejlesztett, de Obama alatt is alkalmazott
Stuxnet-vírus, amely eredményesen tett tönkre iráni urándúsító centrifugákat.
A kutakodó irániak
a Google kereső segítségével bukkantak olyan titkos CIA oldalakra, amelyről az amerikaiak nem tudták, hogy felhasználóikon kívül más is láthatja azokat.
Ami segítette a keresést, az az volt, hogy sok közös volt bennük, így a Google-keresőt – összetett funkcióinak köszönhetően – kémelhárítási, nyomozóeszközként tudta használni Teherán.
Illetékesek szerint az irániak 2011-ra bejutottak a CIA kémhálózatába és az év májusában közölték: lelepleztek 30 amerikai kémet. Az informátorok egy részét kivégezték, másokat börtönbe vetettek.
Közben Kínában 30, az Egyesült Államoknak dolgozó ügynököt végeztek ki, miután hasonló módszerrel bukkantak egy kommunikációs rendszerre. A kínaiak bejutottak a második, „ideiglenesnek” mondott rendszerbe, és
látták minden egyes, az országukban aktív CIA-ügynök tevékenységét.
Amerikai illetékesek úgy tartják, hogy az irániak és a kínaiak együttműködtek és két fronton támadtak.
Az Oroszországban kémkedő ügynököknek ugyanakkor sikerült az megelőzni a legbukást azzal, hogy még időben „csatornát váltottak”.
Érdekes módon a CIA-t egy évvel a katasztrófális események előtt figyelmeztette egy John Reidy nevű szerződéses alkalmazott, akinek azt volt a feladata, hogy embereket szervezzen be az ügynökségnek Iránban. Ő már akkor közölte, hogy
a bevetések 70 százaléka esetében látható lehet az információ és „a rendszer tervezési hibái miatt” emberek voltak veszélyben.
Később azonban „érdekellentét” miatt felmondtak neki.
A Yahoo jelentése szerint az amerikai kémszolgálatokon belül érezhető a harag amiatt, hogy senkit sem vontak felelősségre, annak ellenére, hogy az ügyről titkos tárgyalást tartott a szenátusi Hírszerzési Bizottság is. A jelentés szerint egy volt illetékes azt mondta: „legnagyobb belső ellenségünk a saját szervezetünk”.
A CIA eddig nem kommentálta az ügyet.