eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Brüsszel, 2018. március 1.Az Európai Parlament plenáris ülése Brüsszelben 2018. március 1-jén. A képviselők állásfoglalást szavaztak meg, amely üdvözli a lengyelországi jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt az Európai Bizottság által az európai uniós alapszerződés hetes cikke szerint megindított eljárást. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nyitókép: OLIVIER HOSLET

Enyhének tartja a szlovák büntetéseket az OLAF

Az uniós pályázati források lehívásakor felfedett visszaélésekkel kapcsolatban kiderült, hogy Szlovákia nagyon enyhe büntetést szab ki az elkövetőkre – figyelmeztetett az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF. Az uniós tagállamok átlagban 42 százalékban elfogadják az OLAF indítványait, Szlovákia ezzel szemben csupán az esetek 18 százalékában.

Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala az uniós pályázatok lehívásának adminisztratív részét igyekszik leleplezni és kivizsgálni: azonosítja a gyanús projekteket és leállítja a pénzek felhasználását. A felelősök megbüntetése azonban a helyi szervek dolga, akiknek a hivatal elküldi az indítványokat. Margarete Hofmann, az OLAF igazgatója szerint azonban Szlovákia sokkal kevesebbet foglalkozik a csalók megbüntetésével, mint más uniós országok.

„A tagállamok ellenőrző szervei függetlenek, nem kötelesek egyetérteni a mi véleményünkkel, de

az uniós tagállamok átlagban 42 százalékban elfogadják a mi indítványainkat, Szlovákia ezzel szemben csupán az esetek 18 százalékában“

– mondta el az igazgató.

Miroslav Hlivák, a Szlovák Közbeszerzési Hivatal elnöke azt állítja, hogy az utóbbi hónapokban jobb lett az együttműködés a szlovák főügyészséggel, így százalékosan is emelkedett a gyanúsítottak száma. „A hivatal már a valós eljárás során kapcsolatba lép a főügyészséggel vagy a Monopolellenes Hivatallal, és átadja nekik a megszerzett információkat“ – fejtette ki Hlivák.

René Vanek szlovák főügyészhelyettes is azt állítja, hogy idén nagyobb mértékben büntetik az uniós pályázati visszaélések elkövetőit, mint tavaly. „Az OLAF korábban nem emelt panaszt a bűnvádi feljelentések elutasítása ellen“ – figyelmeztetett a főügyészhelyettes.

Margarete Hofmann úgy véli, a csalók leleplezésében az Európai Ügyészség is segítséget nyújthatna. A törvény, mely az Európai Ügyészség szlovákiai képviselője kiválasztásának módját meghatározza, júniusban került első olvasatba a pozsonyi parlament elé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×