eur:
408.55
usd:
387.37
bux:
78848.5
2024. november 18. hétfő Jenő
paleontologists hand with brush cleansing fossil bone from sand and stone
Nyitókép: Евгений Харитонов/Getty Images

Eddig nem ismert, hatalmas dinoszauruszfaj maradványaira bukkantak – képek

Új hosszú nyakú növényevő dinoszauruszfaj maradványaira bukkantak argentin paleontológusok a latin-amerikai ország déli részén, Patagónia térségében: a hatalmas állat a valaha talált legnagyobb őshüllők egyike.

A Pueblo Blanco Természetvédelmi Területen talált leletet 2018-ban fedezték fel a tudósok, de csak – helyi idő szerint – csütörtökön mutatták be a nagyközönségnek.

A dinoszaurusz csontjai olyan hatalmasak voltak, hogy az őket szállító furgon felbillent. A balesetben senki sem sérült meg, és a maradványokban sem keletkezett kár.

Nicolas Chimento paleontológus elmondta: az eset után a tudósok úgy döntöttek, hogy a Chucarosaurus diripienda nevet adják a dinoszaurusznak, mivel a latin diripio (összetör) igével a maradványokat ért balesetre akartak utalni, melyet a lelet épségben vészelt át.

A Chucarosaurus 50 tonnás és 30 méter hosszú lehetett, és ezzel az eddigi legnagyobb dinoszaurusz, amelyet a hegyvidéki Rio Negro tartományban találtak. Az őshüllő a késő kréta korban élhetett ragadozók, halak és tengeri teknősök társaságában.

A Chucarosaurus combcsontja 1,90 méter hosszú volt és három részből állt. A részek egyenként több mint száz kilogrammot nyomnak, és csak hárman tudták megemelni őket.

Patagónia volt az otthona a világ legnagyobb növényevő dinoszauruszainak, például a kolosszális Patagotitan mayorumnak, a valaha felfedezett legnagyobb dinoszaurusznak. A kutatók máig nem tudják, miért nőttek olyan gyorsan a térségbeli fajok, egyesek egész életük során.

Matias Motta paleontológus elmondta, hogy a szauropodák közé tartozó Chucarosaurus vetekedett más patagóniai óriásokkal súlyban és méretben, de a csípő, a mellső végtagok és a hátsó végtagok jellegzetességei arra utalnak, hogy karcsúbb és kecsesebb volt.

Argentínában mintegy 140 dinoszauruszfaj találtak eddig, és ezzel Kína és az Egyesült Államok mellett a világ három legjelentősebb országa között van az őshüllőkkel kapcsolatos kutatások és felfedezések terén.

Címlapról ajánljuk
A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A vecsési mező jelenleg napi 4000 hordó, 600 ezer liter kőolajat biztosít, ami a Mol Magyarország termelésének egyharmada – mondta az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában az olajipari vállalat kutatás-termelés ügyvezető igazgatója. Schubert Archibald arról is beszélt, hogy több millió hordónyi nyersanyag lehet a föld mélyén a térségben.

Fordulat az ukránoknak adott nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban

Vasárnap jelent meg az értesülés, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú cirkálórakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. Azóta számos hír érkezett, de az egyik kulcsfontosságú értesülést már korrigálták is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Hétvégén robbant a hír, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukrán haderőnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszország belső területeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt korábban, hogy ha Amerika ezt meglépi, Washington hadviselő féllé válik, hiszen az amerikai ATACMS-rakétákat szerinte csak amerikai katonák segítségével lehet célra vezetni. Trump emberei már harmadik világháborútól rettegnek, pedig a helyzet egyelőre nem tűnik ennyire drasztikusnak. Racionálisan lehet rá számítani, hogy az oroszok most vesznek egy nagy levegőt és 2025 februárjáig elnézik az újabb vörös vonal átlépését, ennek pedig több oka is van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×