eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Getty Imgaes

A mesterséges intelligencia keresztapja befejezte, és meghúzta a vészharangot

Geoffrey Hinton 75 évesen vonul nyugdíjba a Google kötelékéből, és azt mondja: sajnálja, hogy elvégezte azt a munkát, mellyel az utóbbi évtizedekben foglalkozott.

A mesterséges intelligencia keresztapjának is nevezett Hinton szerint a chatbotok veszélyei nagyon ijesztőek - írja a BBC.

"Ma nem gondolom, hogy intelligensebbek lennének nálunk, de attól tartok, hogy hamarosan okosabbak lesznek, mint mi" - fogalmazott.

Hinton úttörő kutatásai a mélytanulás és a neurális hálózatok terén előkészítették az utat a jelenlegi mesterséges intelligencia alapú rendszerek, például a ChatGPT számára. A brit-kanadai kognitív pszichológus és informatikus azonban a BBC-nek elmondta, hogy a chatbot hamarosan több információ tárolására lesz képes, mint az emberi agy.

"Jelenleg azt látjuk, hogy a GPT-4-hez hasonló rendszerek leiskolázzák az embert az általános tudás mennyiségében, méghozzá nem is kicsit. Érvelni nem tud olyan jól, de egyszerűbb gondolkodásra már képes. A fejlődés ütemét tekintve arra számítunk, hogy elég gyorsan javulni fog, emiatt emiatt aggódnunk kell" - fogalmazott.

A New York Times számára írt cikkében Hinton úgy fogalmazott, rossz célra is fel lehet használni a chatbotokat. Amikor a BBC rákérdezett, mire gondolt pontosan, elmondta: ezek valódi rémálom-szcenáriók, például ha Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz hasonló döntéshozók arra kérnék meg a chatbotokat, hogy saját célokat határozzanak meg saját elhatározásaikat támogatva.

A szakember arra figyelmeztetett, hogy ez végül olyan részcélokhoz vezethet, mint például az, hogy a mesterséges intelligencia több hatalmat próbál szerezni.

"Arra a következtetésre jutottam, hogy az a fajta intelligencia, amit fejlesztünk, nagyon különbözik attól az intelligenciától, amivel rendelkezünk.

Mi biológiai rendszerek vagyunk, ezek pedig digitális rendszerek.

A nagy különbség az, hogy a digitális rendszereknél sok másolata van ugyanannak a világmodellnek. Mindezek a másolatok külön-külön tanulhatnak, de azonnal megoszthatják egymással tudásukat, tehát a chatbotok többet tudnak, mint bármely ember" - fogalmazta meg aggodalmát.

Hangsúlyozta, hogy nem akarja kritizálni a Google-t, és hogy a technológiai óriás "nagyon felelősségteljesen" járt el - sőt, jó dolgokat akar mondani a cégről most is, hogy már nem dolgozik nekik.

Jeff Dean, a Google vezető kutatójának nyilatkozata szerint a cég továbbra is elkötelezett a mesterséges intelligencia felelős megközelítése mellett, és folyamatosan tanulnak, hogy megértsék a felmerülő kockázatokat, miközben bátran újítanak is.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×