eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Tudta? Ezért romlik az asztronauták látása

Amerikai orvosok valószínűleg megfejtették, mitől romlik az asztronauták többségének látása a hosszú űrutazás alatt.

A VIIP-nek (Visual Impairment Intracranial Pressure), azaz koponyaűri nyomás miatti látásromlásnak nevezett betegség az agyban és a gerincvelőben található tiszta folyadék tömegének változásaival függhet össze - hangzott el az Észak-amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) éves gyűlésén Chicagóban.

Az elmúlt évtizedekben a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) hosszú tartózkodás után visszatérő űrhajósok majdnem kétharmadánál diagnosztizáltak látásromlást az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) orvosai, a betegek homályosan láttak, szemgolyójuk hátsó része ellaposodott, látóidegeikben gyulladás lépett fel.

A tudósok korábban úgy vélték, a probléma elsődleges oka a vér áthelyeződése a test felső részei felé, ami akkor megy végbe, amikor az űrben, minimális gravitációnak kitéve töltenek hosszabb időt.

Noam Alperin, a Miami Egyetem tudósa és kutatócsoportja azonban a jelenség egy másik okát vizsgálta meg: az agy-gerincvelői folyadékot (CSF), amely az agyat és a gerincvelőt veszi körül, hogy védje a központi idegrendszert, táplálékot szállítson, és eltakarítsa a "hulladékot".

A rendszer feladata az is, hogy kiegyenlítse a hidrosztatikai nyomást, amely a testhelyzet változásaiból fakad, például amikor fekvésből felülünk vagy ülésből felállunk. Az űrben azonban a rendszer összezavarodik, mert ilyen helyzetváltoztatás nem lehetséges - magyarázta Alperin.

A kutatók MRI képalkotó eljárással felvételeket készítettek hét asztronauta agyáról és szemüregéről indulás előtt és röviddel a hosszú űrutazás után, majd az eredményeket összevetették rövidebb úton részt vett űrhajósokéval.

Az eredmények azt mutatták, hogy a hosszú útról visszatérők szemgolyója jelentősebben ellaposodott, mint a rövid utazást tevőké, és a látóidegük is erősebben előredomborodott, valamint megnövekedett a szemüregi és az agykamrai folyadék mennyisége.

Az ISS sok időt űrben töltő tagjainál észlelt látásromlás összefüggött a nagy mennyiségű szemüregi és agykamrai folyadékkal.

"Ez az első alkalom, hogy mennyiségi bizonyítékunk van, amely alátámasztja, hogy az agyvíz felszaporodása közvetlenül összefügg az űrben hosszú ideig dolgozó űrhajósok szemgolyó-deformációjával, látásromlásával. Az okok megtalálása azért fontos, hogy megelőzhessük a visszafordíthatatlan károsodást" - magyarázta Alperin.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×