Infostart.hu
eur:
362.52
usd:
314.81
bux:
148322.78
2026. augusztus 4. kedd Dominika, Domonkos

A Google elvesztése súlyosan érintené a kínai tudományt

A kínai tudósok alapvetően fontosnak tartják a Google keresőmotorját munkájukban, a megkérdezettek 84 százaléka szerint hiánya sújtaná a kutatásokat és az együttműködéseket - közölte felmérése eredményét a Nature tudományos magazin csütörtöki számában.

A Google sorsa Kínában még bizonytalan, ám a Nature által megkérdezett hétszáznál több kínai tudós többsége elmondta, hogy alapvetően fontos számára tudományos dolgozatok fellelésében, a felfedezésekről vagy kutatási programokról való tájékozódásában és a tudományos irodalom keresésében.

"A kutatás Google nélkül olyan lenne, mint az élet elektromosság nélkül" - mondta a felmérésben megkérdezett egyik tudós.

A világ legnépszerűbb keresőmotorját működtető Google januárban közölte, hogy kifinomult támadásokat leplezett le, amelyeket Gmail-szolgáltatásokat használó emberi jogi aktivisták ellen indítottak Kínából. A támadások ellenőrzése után a Google úgy döntött, a továbbiakban nem áll szándékában tolerálni a Google.cn-t, azaz a kínai keresőmotorját érintő cenzúrát, és kínai irodái bezárását is kilátásba helyezte.

A felmérésben részt vevő tudósok 84 százaléka mondta, hogy "kissé vagy jelentősen" akadályozná kutatásukat a Google elvesztése, 78 százalékuk szerint pedig hatással lenne a nemzetközi együttműködésekre.

Egy ilyen fontos kutatási eszköz elvesztése jelentősen veszélyeztetné a tudósok hatékonyságát - tette hozzá Nature-beli kommentárjában David Nicholas, londoni internetkutató.

Címlapról ajánljuk
Rossz hír érkezett: meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

Rossz hír érkezett: meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján az országos tisztifőorvos az eredetileg augusztus 4-én éjfélig érvényben lévő harmadfokú hőségriasztás időtartamát augusztus 7-ig, péntek 24 óráig meghosszabbította az ország teljes területén.
inforadio
ARÉNA
2026.08.04. kedd, 18:00
Gerendai Károly
a Sziget Fesztivál főszervezője
Egyetlen húzással gyökeresen megváltozott minden: lángba borulhat a teljes régió

Egyetlen húzással gyökeresen megváltozott minden: lángba borulhat a teljes régió

Július 29-én olyasmi történt a Közel-Keleten, amire korábban még nem volt példa: Irán megtámadott egy egyiptomi kikötőt. Az eset – egyelőre – egyszeri figyelmeztetésnek tűnik, ugyanakkor rávilágított arra, hogy lényegében Teherán semmibe veszi a térségi „vörös vonalakat” és hajlandó kiterjeszteni a konfliktust. A dróncsapás után a kedélyek megnyugodni látszanak, ám ettől kezdve már senki nem érezheti magát biztonságban. Amennyiben a tárgyalások ismételten zátonyra futnak, akkor könnyen meglehet, hogy az iszlamista rezsim a harmadik energiafolyosó lezárásával is megpróbálkozik, ami drasztikus következményekkel járhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×