Infostart.hu
eur:
362.67
usd:
314.82
bux:
146453.37
2026. július 31. péntek Oszkár

Olimpia után: megnyerik-e a játszmát a szervezők?

A londoni olimpia két hete után a szervezők fellélegezhetnek: az olimpia Achillesz-sarkának tartott közlekedéssel és biztonsággal kapcsolatos félelmek több baki ellenére sem igazolódtak be. A játszma azonban még nincsen teljesen megnyerve: a látogatók 65 százaléka hétfőn indul vissza Heathrow-ról, ahol külön terminált építettek az olimpiára.

A kezdés mindazonáltal némileg kaotikus volt: 4700 újabb katonát mozgósítottak, miután a magántestőrök biztosításával megbízott vállalat kudarcot vallott.

Az 52 halálos áldozatot követelő 2005. évi londoni merényletek után, amelyeket egy nappal azután követtek el, hogy Londonnak odaítélték a 2012-es játékok rendezési jogát, a kormány kivételes biztonsági intézkedéseket hozott: rakétákat telepítettek háztetőkre, vadászgépeket helyeztek riadókészültségbe, a hadsereg ellenőrizte a légteret, a Temzén helikopterhordozó állomásozott, nem számítva a felvonultatott 40 ezer embert, közöttük 18 ezer katonát.

Az olimpiai színhelyek is valóságos erőd-jelleget öltöttek: fémkereső kapukkal, motozással a bejáratnál, őrséget álló katonákkal - ami egyesek ízlésének túl sok volt, bár az olimpiai család a 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta már hozzászokhatott.

Egy ausztrál atléta elmesélte, hogy meg kellett az érmét mutatnia, hogy beengedjék az egyik helyszínre, a biztonsági őrök szerint ugyanis az akkreditációs kártyáján lévő fotó nem eléggé hasonlított rá.

"Vajon jó volt-e az adagolás? Vajon ünneplő városban érezhették-e magukat az emberek, miközben biztonságban voltak? Én azt hiszem, igen" - mondta Sebastian Coe, a szervezőbizottság elnöke.

A mozgósítás láthatólag meghozta a gyümölcsét: néhány kisebb incidenstől eltekintve, mint amikor egy férfi egy palackot dobott a pályára a 100 méteres síkfutás döntője előtt, vagy őrizetbe vették azt a személyt, aki az egyik sportolónak sértegető Twitter-üzeneteket küldött, semmi sem zavarta meg a játékok lebonyolítását.

A közlekedést illetően is nagy a megkönnyebbülés. A túlzsúfolt hálózat feljavításába fektetett milliárdok ellenére ugyan volt néhány fennakadás a metróban, és a nézők - nem végleges számítások szerint 7 millióan - szorongtak gyakran túlzsúfolt szerelvényekben. Nem következett be azonban a nagy zűrzavar a játékok első 13 napja alatt több mint 51 millió utast - azaz a tavaly nyárinál 31 százalékkal többet - szállító "tube"-on.

A sportolókat, önkénteseket, újságírókat szállító buszoknak és a VIP-es gépkocsiknak fenntartott sávok közül többet be is zártak, mert sokan választották a tömegközlekedést Boris Johnson polgármester szerint.

A londoni közlekedési vállalat, a TfL arra kérte a londoniakat, hogy lehetőség szerint dolgozzanak otthon, járjanak gyalog vagy kerékpárral. Egyes kereskedők meg is vádolták a céget, hogy a kampány következtében kiürült London egy része.

Az Olimpiai Parkba közlekedő Javelin expresszjárat is kitett magáért, és az is szerepet játszott, hogy a britek 19 százaléka ment szabadságra az olimpia alatt.

A Heathrow repülőtér, ahol a látogatók 80 százaléka megfordult, szintén rácáfolt a pesszimistákra: a több évi előkészítés és a 20 millió fontos (7 milliárd forintos) beruházás révén sikerült kezelni a megnövekedett forgalmat. A határellenőrzés megerősítése révén sikerült megelőzni a sorban állást is.

A játszma azonban még nincsen teljesen megnyerve: a látogatók 65 százaléka hétfőn indul vissza Heathrow-ról, ahol külön terminált építettek az olimpiára.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

A miniszterelnök a százhalombattai Dunamenti Erőműből jelentkezett be csütörtök este.

A Föld szomorú napja az idei év július 30-a

Július 30-án az emberiség elérte a túlfogyasztás napját, ami azt jelenti, hogy gyorsabban használja fel a természet erőforrásait, mint amilyen ütemben a Föld ökoszisztémái képesek azokat megújítani. Bíró Imola, a Követ Egyesület kommunikációs vezetője az InfoRádió kérdésére elmondta: szinte még egy Föld bolygóra lenne szükség ahhoz, hogy ezt az életmódot folytatni tudjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.07.31. péntek, 18:00
Csörnyei Géza
a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója
Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

A nemzetközi piacokon ma is a tegnapi nagy amerikai esés utóhatásai és az AI-beruházások megtérülésével kapcsolatos aggodalmak határozták és határozzák meg a hangulatot. Európában ugyan napközben kisebb felpattanás bontakozott ki, de az összkép továbbra is bizonytalan maradt, ráadásul több gyorsjelentésre is heves árfolyamreakció érkezett: az Adidas például közel 17 százalékot zuhant. Összességében tehát ideges, erősen vállalati hírek által vezérelt kereskedést láttunk, érdemi megnyugvás nélkül. A magyar tőzsdén is sokáig bizonytalanságban telt a nap, a vége azonban nagyon erős lett, elsősorban az OTP-nek köszönhetően: mind a BUX index, mind az OTP új történelmi csúcsot ért el. Amerikában a chipgyártók vezették az emelkedést: a Sandisk 24, a Micron Technology árfolyama pedig 18%-os pluszban zárt, a kedvező gyorsjelentésnek köszönhetően pedig a Microsoft is 15%-kal feljebb került. A főbb részvényindexek közül a Dow 1,2, a Nasdaq 3, az S&P pedig 1,7%-ot emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×