eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Csillagbusz - mesekönyv az autizmusról

Csillagbusz címmel jelent meg Dr. Stefanik Krisztina érzékenyítő mesekönyve Bartos Erika rajzaival. A kiadvány célja, hogy az alsó tagozatos, tipikusan fejlődő gyerekek megértsék, miben más az autizmussal élő társuk. Dr. Stefanik Krisztina az InfoRádióban azt mondta: a gyerekek egyedül is olvashatják a könyvet, de már dolgoznak a pedagógusokat segítő kiegészítő anyagon.

„Az ötlet egy szülőtől származik, aki a veszprémi AutiSpektrum Egyesület elnöke. Azt pontosan ő sem tudta, hogyan szeretné azt, hogy alsó tagozatos iskolás gyerekek emészthető formában információt kapjanak arról, hogyan jól álljanak az esetleges autista osztálytársaik mellé. Amikor megkaptam az érzékenyítő mesére szóló felkérést, Bartos Erika pedig az illusztrálására, sokáig gondolkoztam és dolgoztam rajta. Régóta kutatom ezt a témát, ismerem a szakirodalmát, de az, hogyan közelítsek ahhoz, hogy általános iskolás kisgyerekek megérthessenek valamit abból, hogy van egy osztálytársuk, aki egyébként úgy néz ki, mint ők, de nagyon furcsán és szokatlan módon viselkedhet, nem volt könnyű feladat” - hangsúlyozta Stefanik Krisztina.

Az ELTE Gyógypedagógiai Kar autizmus szakirányának vezetője végül két kisgyermek barátságán meséli el. Mint mondta, reméli, hogy közérthető és nem didaktikus mondanivalóval rendelkező mese lett.

„Azért ez egy tanmese, úgy írtam, hogy egy olvasni már tudó, harmadik-negyedik osztályos gyereknek, ha egyedül is olvassa, mondjon valamit. Vannak benne elrejtve olyan pontok, amelyek alkalmat adnak a tanítónőnek vagy a nyitott lelkű szülőnek, hogy aztán egy kicsit beszélgessenek róla. Tervezzük, hogy a kollégáimmal, hallgatóimmal megvizsgáljuk a könyv hasznosságát és készítünk hozzá útmutatót, hogyan érdemes ezzel dolgozni, játszani, hogy elfogadtassuk a gyerekünkkel, hogy van ilyen típusú másság is, mint az autizmus” - hangsúlyozta Stefanik Krisztina.

Az ELTE Gyógypedagógiai Kar autizmus szakirányának vezetője kiemelte: „Bartos Erika munkásságából kiderül, hogy ő egy nagyon mélyérzésű ember és a társadalmi felelősségvállalása is nagyon markáns. Mindketten társadalmi munkában készítettük ezt a könyvet, ezért nem kerül könyvesbolti forgalomba, de szerencsére olyan támogatókra akadt az AutiSpektrum Egyesület, amelyeknek köszönhetően hétezer példány született belőle, így el tud jutni általános iskolákba, könyvtárakba. Úgy tudom, jelentkeztek adományozók, akik az utánnyomást lehetővé teszik. Egyelőre ingyen hozzáférhető, ha elfogy, az a terv, hogy a nyomda- és a postaköltség megfizetésével lehet megszerezni.”

„Az autizmus spektrumzavarban érintett gyerekek nagy része kész lenne a többségi iskolában tanulásra, mert az értelmi és a nyelvi képességeik jók, valójában az iskola nem igazán alkalmas arra, hogy befogadjon autizmussal élő gyereket. A könyv is azt célozza, hogy megértsük, nem az autizmussal élő gyereket kell „megjavítani”, lehántani róla a tüneteket, mert ez egy olyan veleszületett fejlődési zavar, amelyben nagy változásokat lehet elérni, de a környezetnek is változnia kell, hogy minél kevésbé akadályozza abban, hogy nyugodt, stresszmentes és a képességeit kibontakoztató ember lehessen belőle” - hangsúlyozta Stefanik Krisztina.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×