A rejtett eszközök távoli hozzáférést is lehetővé tehetnek, megkerülve a tűzfalakat, ami a hálózatok destabilizálásához, sőt, akár széles körű áramszünethez is vezethet – írja a Reuters nyomán a Portfolio.
A rejtett kommunikációs eszközöket az inverterek mellé "csomagolták be", amelyek kulcsszerepet játszanak a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélerőművek hálózatba kapcsolásában, de jelen vannak akkumulátorokban, hőszivattyúkban és elektromos járműtöltőkben is.
Az eszközökön belül nem dokumentált kommunikációs csatornákat találtunk, köztük mobilhálózati frekvencián működő jeladókat
– mondta az egyik névtelenséget kérő forrás. Ezek a rejtett csatornák lehetővé tehetik a tűzfalak megkerülését, és így akár távoli beavatkozást is, ami „katasztrofális következményekkel” járhat. Szakértők szerint ha az ilyen eszközöket távolról leállítják vagy módosítják a beállításaikat, az megbéníthatja az energiahálózatokat és kárt tehet a fizikai infrastruktúrában, ami akár országos áramkimaradásokat is okozhat.
„Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy beépített lehetőség az energiahálózat fizikai megbénítására” – fogalmazott az egyik vizsgálatban részt vevő szakértő. A konkrét gyártókat és az érintett eszközök számát a források nem nevezték meg. A nemzetközi kapcsolatok érzékeny mivolta miatt a témában a DOE (az amerikai Energiaügyi Minisztérium) csak annyit közölt: "Fontos, hogy a megrendelők teljes mértékben tisztában legyenek az általuk használt eszközök képességeivel." Ám ennél többet nem fűzött a hírhez a washingtoni hivatal.
Az ügy pont egy olyan időszakban kerül nyilvánosságra, amikor az USA – és több más ország – aktívan gondolja újra Kína szerepét a stratégiai infrastruktúrákban. Amerika már törvényjavaslatot is beterjesztett, amely betiltaná, hogy a Belbiztonsági Minisztérium kínai akkumulátorgyártóktól szerezzen be berendezéseket.
A tiltólista hat neves céget sorol fel, köztük a CATL-t és a BYD-t.
Nem csak az állami szereplők óvatosak. Néhány amerikai áramszolgáltató, például Florida Power & Light, már megkezdte a hálózatra kapcsolódó berendezéseikben található kínai inverterek kiváltását alternatív gyártókkal. A problémát súlyosbítja, hogy a kínai cégek – például a Huawei, Sungrow vagy Solis – dominálják a globális inverterpiacot.
A Huawei – amely az üggyel kapcsolatban közölte, hogy elkötelezett mind a nemzetközi, mind a helyi jogszabályok, az üzleti etika betartása mellett – 2022-ben a világ inverterpiacának 29 százalékát birtokolta, miközben az amerikai piacról 2019-ben kivonult. Ez azt is jelenti egyben, hogy a többletet más régiókba, köztük a gyorsan zöldülő Európába tudják eladni. Erre reagált Philipp Schroeder, a német 1Komma5 energetikai szolgáltatásokat nyújtó cég vezetője. Tíz évvel ezelőtt a kínai inverterek kikapcsolása nem okozott volna komoly zavart az európai hálózatokban,
de ma már a kritikus tömeg jóval nagyobb.
Az Európai Solar Manufacturing Council szerint több mint 200 GW-nyi (a teljes kapacitás majdnem fele) európai naperőművi kapacitás van kínai inverterekkel felszerelve, miközben már 4-5 GW termeléskiesés is komoly gondot tud okozni rendszerbiztonsági szempontból – gondoljunk csak a spanyol áramkrízisre.
Több kisebb európai ország már reagált is. Litvánia törvénnyel tiltotta meg a kínai távoli hozzáférést nagyobb nap- és szélenergia-rendszerekhez, míg Észtország vezető nemzetbiztonsági hírszerzője figyelmeztetett, hogy a kínai technológia használata zsarolási kockázatot jelenthet. A balti államok közelről ismerik a keletről érkező energetikai zsarolás fogalmát, jegyzi meg a lap.
Nem véletlen, hogy egy NATO-tisztviselő is megszólalt az ügy kapcsán: "Fel kell ismernünk a stratégiai függőségeket, és lépéseket kell tennünk a csökkentésük érdekében."