eur:
401.2
usd:
345.7
bux:
98002.37
2025. június 24. kedd Iván
engineer working on checking equipment in solar power plant on the roof, Solar energy technology concept  and The energy concept of the universe and galaxies
Nyitókép: Pramote Polyamate/Getty Images

Fura berendezést találtak – Még a kínai napelemek is kémkednek, állítja Washington

Az Egyesült Államok szakértői titkos kommunikációs eszközöket találtak több kínai gyártmányú napelem-inverterben és akkumulátorban, amelyeket a hivatalos dokumentáció nem tartalmazott - tudta meg a Reuters több forrásból.

A rejtett eszközök távoli hozzáférést is lehetővé tehetnek, megkerülve a tűzfalakat, ami a hálózatok destabilizálásához, sőt, akár széles körű áramszünethez is vezethet – írja a Reuters nyomán a Portfolio.

A rejtett kommunikációs eszközöket az inverterek mellé "csomagolták be", amelyek kulcsszerepet játszanak a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélerőművek hálózatba kapcsolásában, de jelen vannak akkumulátorokban, hőszivattyúkban és elektromos járműtöltőkben is.

Az eszközökön belül nem dokumentált kommunikációs csatornákat találtunk, köztük mobilhálózati frekvencián működő jeladókat

– mondta az egyik névtelenséget kérő forrás. Ezek a rejtett csatornák lehetővé tehetik a tűzfalak megkerülését, és így akár távoli beavatkozást is, ami „katasztrofális következményekkel” járhat. Szakértők szerint ha az ilyen eszközöket távolról leállítják vagy módosítják a beállításaikat, az megbéníthatja az energiahálózatokat és kárt tehet a fizikai infrastruktúrában, ami akár országos áramkimaradásokat is okozhat.

„Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy beépített lehetőség az energiahálózat fizikai megbénítására” – fogalmazott az egyik vizsgálatban részt vevő szakértő. A konkrét gyártókat és az érintett eszközök számát a források nem nevezték meg. A nemzetközi kapcsolatok érzékeny mivolta miatt a témában a DOE (az amerikai Energiaügyi Minisztérium) csak annyit közölt: "Fontos, hogy a megrendelők teljes mértékben tisztában legyenek az általuk használt eszközök képességeivel." Ám ennél többet nem fűzött a hírhez a washingtoni hivatal.

Az ügy pont egy olyan időszakban kerül nyilvánosságra, amikor az USA – és több más ország – aktívan gondolja újra Kína szerepét a stratégiai infrastruktúrákban. Amerika már törvényjavaslatot is beterjesztett, amely betiltaná, hogy a Belbiztonsági Minisztérium kínai akkumulátorgyártóktól szerezzen be berendezéseket.

A tiltólista hat neves céget sorol fel, köztük a CATL-t és a BYD-t.

Nem csak az állami szereplők óvatosak. Néhány amerikai áramszolgáltató, például Florida Power & Light, már megkezdte a hálózatra kapcsolódó berendezéseikben található kínai inverterek kiváltását alternatív gyártókkal. A problémát súlyosbítja, hogy a kínai cégek – például a Huawei, Sungrow vagy Solis – dominálják a globális inverterpiacot.

A Huawei – amely az üggyel kapcsolatban közölte, hogy elkötelezett mind a nemzetközi, mind a helyi jogszabályok, az üzleti etika betartása mellett – 2022-ben a világ inverterpiacának 29 százalékát birtokolta, miközben az amerikai piacról 2019-ben kivonult. Ez azt is jelenti egyben, hogy a többletet más régiókba, köztük a gyorsan zöldülő Európába tudják eladni. Erre reagált Philipp Schroeder, a német 1Komma5 energetikai szolgáltatásokat nyújtó cég vezetője. Tíz évvel ezelőtt a kínai inverterek kikapcsolása nem okozott volna komoly zavart az európai hálózatokban,

de ma már a kritikus tömeg jóval nagyobb.

Az Európai Solar Manufacturing Council szerint több mint 200 GW-nyi (a teljes kapacitás majdnem fele) európai naperőművi kapacitás van kínai inverterekkel felszerelve, miközben már 4-5 GW termeléskiesés is komoly gondot tud okozni rendszerbiztonsági szempontból – gondoljunk csak a spanyol áramkrízisre.

Több kisebb európai ország már reagált is. Litvánia törvénnyel tiltotta meg a kínai távoli hozzáférést nagyobb nap- és szélenergia-rendszerekhez, míg Észtország vezető nemzetbiztonsági hírszerzője figyelmeztetett, hogy a kínai technológia használata zsarolási kockázatot jelenthet. A balti államok közelről ismerik a keletről érkező energetikai zsarolás fogalmát, jegyzi meg a lap.

Nem véletlen, hogy egy NATO-tisztviselő is megszólalt az ügy kapcsán: "Fel kell ismernünk a stratégiai függőségeket, és lépéseket kell tennünk a csökkentésük érdekében."

Címlapról ajánljuk
Varga Mihály: csak 2027-ben ereszkedhet az infláció a 3 százalékos jegybanki célra

Varga Mihály: csak 2027-ben ereszkedhet az infláció a 3 százalékos jegybanki célra

Ami a hazai reálgazdaságot illeti, "elhúzódóan visszafogott a teljesítmény", korábban sem egységes szerkezetben - közölte a jegybanki Monetáris Tanács alapkamattartó döntésének háttere ismertetésekor Varga Mihály jegybankelnök. Csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozza inflációs jelentését. Elöljáróban Varga Mihály elmondta, hogy a toleranciasávba is aligha tér vissza gyorsan a pénzromlás üteme. Az árrésstop kivezetésével kapcsolatban annyit szögezett le: az MNB-nél is olvasnak híreket, de döntésekből indulnak ki.

Resperger István: a háború sokkal fontosabb dolog, minthogy katonákra lehetne bízni

Június 22-én, vasárnap három iráni atomlétesítmény, a fordói, a natanzi és és az iszfahani ellen hajtott végre támadást az amerikai légierő, bunkerromboló bombákkal. A történésekről és azok lehetséges hatásairól, kimeneteléről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Resperger István ezredes, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központ igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Tűzszünetet hirdetett Donald Trump, az utolsó pillanatban torpant meg a válaszcsapás - Híreink a Közel-Keletről kedden

Tűzszünetet hirdetett Donald Trump, az utolsó pillanatban torpant meg a válaszcsapás - Híreink a Közel-Keletről kedden

Hétfő este Irán - válaszul a vasárnapi amerikai bombázásokra - rakétacsapást indított az Egyesült Államok katari al-Udeid támaszpontja ellen. Az akcióról Washington előre tudott, veszteségek nem keletkeztek. Hajnalban Donald Trump a Truth Social-ön bejelentette: tűzszünetet kötött Teherán és Jeruzsálem, de a fegyvernyugvás életbe lépése után három és fél órával már szóltak is az izraeli légvédelmi szirénák, mivel Teherán újabb rakétákat indított. Délután Donald Trump elnök újabb tűzszünetet jelentett be. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti harcok legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×