eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: Unsplash

Közös hadsereget állít fel három afrikai ország

Niger, Burkina Faso és Mali katonai juntái közös, 5000 fős haderőt hoznak létre a Száhel-övezet biztonsági kihívásainak kezelésére.

Niger védelmi minisztere, Salifou Mody az állami televízióban jelentette be, hogy az új közös haderő rövidesen bevetésre kerül a Száhel-övezet problémás területein. A három szomszédos nyugat-afrikai országban 2020 és 2023 között katonai puccsok sorozata zajlott le, amelyek eredményeként katonai junták vették át az irányítást - írja a Reuters cikke nyomán a Portfolio.

A 2024-ben megszületett megállapodás szerint a három ország közösen lép fel a biztonsági fenyegetésekkel szemben, miután megszakították a régóta fennálló katonai és diplomáciai kapcsolataikat Franciaországgal és más nyugati hatalmakkal.

Az új szövetség neve Száhel-államok Szövetsége (AES) lett.

Salifou Mody szerint az új haderő rendelkezni fog saját hírszerzéssel, felszereléssel és légi eszközökkel is. Mint mondta, az egységes AES hadsereg már majdnem készen áll, 5000 fős létszámmal. A miniszter hozzátette, csupán hetek kérdése, hogy a haderő terepen is látható legyen.

A térségben az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz köthető iszlamista csoportokkal folytatott évtizedes küzdelem tovább súlyosbodott a puccsok óta. Az ENSZ humanitárius ügynöksége, az OCHA adatai szerint december végén mintegy 2,6 millió ember kényszerült elhagyni otthonát a konfliktus miatt. A hármas szövetség létrejöttét követően Niger, Burkina Faso és Mali vezetése úgy döntött, kilépnek Nyugat-Afrika fő politikai és gazdasági csoportjából, az ECOWAS-ból.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×