eur:
413.36
usd:
393.26
bux:
79047.81
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
Kolozsvár, 2020. december 6. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke sajtótájékoztatót tart az urnazárások után a kolozsvári Iskola Alapítvány székhelyén a romániai parlamenti választások napján, 2020. december 6-án. Kelemen Hunor szerint biztosítva lesz a magyar képviselet a román parlamentben a következő négy évben. Az RMDSZ elnöke az urnazárás után közzétett exit poll felmérések eredményei alapján értékelte a választásokat.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Kelemen Hunor: megháromszorozták erejüket a magyarellenes pártok Romániában

Megháromszorozták erejüket a magyarellenes pártok Romániában - hívta fel a figyelmet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az M1 tévécsatorna műsorában.

Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy mindhárom párt a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR) "nőtt ki", az AUR mellett az S.O.S. Románia és a Fiatal Emberek Pártja (POT) is önállóan indult a parlamenti választáson. Ezen pártok, a korábbi csaknem10 százalékhoz képest, együttesen 32-33 százalékot kaptak, ez brutális - fűzte hozzá.

A pártelnök a magyarellenes pártok megerősödésével kapcsolatban kifejtette: a társadalomban az elégedetlenség évek alatt felhalmozódott, amihez hozzájött a pandémia, az energiaválság, a háborús krízis és az infláció, plusz az a sok dühös ember, akiknek el kellett menniük külföldre - Nyugat- és Észak-Európába - dolgozni,

így a családjuk szétszakadt, s emiatt "dühösek a politikai mainstreamre".

Kelemen Hunor szerint ugyanakkor az, hogy hét párt jutott be a romániai parlamentbe, teljes mértékben leképezte a romániai közhangulatot és azt eredményezte, hogy eltűntek a nagy pártok és eljött a közép- és kispártok ideje. Úgy vélte, ez a romániai magyarság szempontjából "ebben a pillanatban nem biztos, hogy rossz".

A pártelnök kiemelte, hogy a magyar közösség megértette azt a veszélyt, ami rájuk leselkedik az egyharmados magyarellenes erővel a parlamentben, és "összefogott, szolidáris volt, felelősséget vállalt magáért, a szülőföldjéért, gyerekeiért". Az RMDSZ 6,4 százalékos eredményéről elmondta: volt egy egyéves kampányuk, egy "politikai ultramaraton", amivel eljutottak minden közösséghez és a társadalom problémáira adott pragmatikus válaszokkal tudtak sikeresek lenni.

Kelemen Hunor kitért a hétvégi román államelnök-választás második fordulójára is, ahol "két rossz közül kell a magyarság szempontjából választani". Mint mondta, van egy függetlenként induló, inkább a szélsőjobboldalhoz sorolható jelölt, és van egy liberális.

Az RMDSZ az utóbbi jelölt támogatására buzdít - fűzte hozzá.

A pártelnök rámutatott, Elena Lasconi, a liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje a párt konzervatív oldalát képviseli, és kedden az ő kérésére visszavonta azt a törvénykezdeményezést, amely a közigazgatási reformra vonatkozott és hátrányosan érintette volna a romániai magyarságot. Vele lehet párbeszédet folytatni, és azt gondolom, ő a kisebbik rossz - tette hozzá.

Kelemen Hunor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta: pártja az elmúlt 20 év legjobb eredményét érte el, óriási a növekedés a négy vagy a nyolc évvel ezelőtti parlamenti választáshoz képest. Biztos a magyar képviselet, és egy picivel nagyobb frakciójuk lesz, mint volt az előző ciklusban, ami 10 szenátort és 22 képviselőt jelent - közölte.

A pártelnök hangsúlyozta: a stabil parlamenti kormánytöbbséghez szükséges lenne, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), az USR, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ együtt kormányozzon, ami egy nagyon komplikált nagykoalíció lenne, de lehetséges. Jelezte, hogy az egyik legnagyobb kihívás a szélsőséges erők kizárása a kormányzásból: ebben a pillanatban mindenki el szeretné szigetelni őket, senki nem akar velük együtt működni, ami jó hír a romániai magyarság számára.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Donald Trump megválasztott amerikai elnök súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha a Hamász nem engedi szabadon az izraeli túszokat január 20-i hivatalba lépéséig. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár szerint elképzelhető, hogy az elnök komolyabb erőket vethet be, ezért mindkét félnek, a Hamásznak és Izraelnek is a kompromisszumra kell törekednie.

Jelentés Oroszországból: "Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van"

Az ukrajnai háború egyre mélyebb nyomokat hagy az orosz gazdaságon és az emberek gondolkodásán is – derül ki egy friss felmérésből.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.05. csütörtök, 18:00
Nemcsák Károly
a József Attila Színház igazgatója
Megérkezett a fontos adat, reagál a tőzsde

Megérkezett a fontos adat, reagál a tőzsde

Pozitív hangulatban telik a kereskedés a héten a tőzsdéken, Ázsiában ma nagyrészt emelkedtek a vezető indexek, úgy tűnik, hogy Dél-Koreán kívül - ahol 1,4 százalékot esett ma az irányadó részvényindex - nem volt jelentős részvénypiaci hatása annak, hogy Jun Szogjol dél-koreai államfő kedd este váratlanul háborús helyzetet hirdetett az országban, majd nem sokkal később visszavonta. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt folytatódott az emelkedés a mai kereskedésben, jelentős pluszban zárt a magyar piac is, Németországban és az USA-ban pedig új csúcsok dőltek. Amerikában támogatja az emelkedést a vártnál jóval kedvezőtlenebbül alakuló szolgáltatóipari beszerzésiemendzser-index, aminek hatására nagyobb kamatvágásokat kezdtek el árazni a befektetők. Ez elsősorban a kamatérzékeny technológiai szektor számára jó hír, ennek megfelelően a Nasdaq index emelkedik ma a legnagyobbat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×