eur:
414.85
usd:
396.11
bux:
78045.08
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Téglagyárban dolgozó afgán lányok a Kabul tartománybeli Deh Szabz körzetben 2024. október 23-án. Az ENSZ Fejlesztési Programja, az UNDP és az Oxfordi Egyetem OPHI gazdasági kutatóközpontja szerint Afganisztánban a szegénységi küszöb alatt élő lakosság 58,9 százalékát kiskorúak teszik ki, és a gyerekek jelentős hányada dolgozni kényszerül. Az UNDP és az ENSZ Gyermekvédelmi Alapja, az UNICEF idei jelentése szerint Afganisztánban a lakosság közel 85 százaléka átlagban napi 1 dollárnál kevesebb bevételből tengődik, és 23,7 millió ember szorul humanitárius segítségre a mintegy 38 millió lakosú országban.
Nyitókép: MTI/EPA/Szamiullah Popal

Javuló közbiztonság, éttermekben dolgozó nők – élhetőbbek lettek a mindennapok Afganisztánban

Összességében pozitívan változott a hétköznapi élet Afganisztánban, ahol a lakosság autonómiája erősödött, a nők helyzete pedig némileg jobb lett – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője. Sayfo Omar ugyanakkor hozzátette: az anyagi nehézségek miatt a helyi fiatalok többsége elhagyná a közép-ázsiai országot, ha tehetné.

A tálibok 2021 augusztusában kerültek ismét hatalomra Afganisztánban az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció csapatainak kivonását követően, és akkor ígéretet tettek arra, hogy helyreállítják a háború sújtotta ország biztonságát. A tálib hatalomátvétel utáni támadások egy részét az Iszlám Állam helyi csoportjai követték el. A múlt héten legkevesebb tíz ember vesztette életét, miután fegyveresek tüzet nyitottak rájuk Afganisztán északi tartományában, Baghlanban.

A Migrációkutató Intézet kutatási vezetője nemrég Afganisztánban járt, és az InfoRádióban elmondta, milyen tapasztalatokat szerzett a közép-ázsiai országban. Sayfo Omar úgy fogalmazott, általánosságban kijelenthető, hogy erősödött a helyi lakosság autonómiája a tálibok újabb uralma alatt Afganisztánban. Felidézte, hogy az amerikaiak és szövetségeseik kivonulása után kártyavár módjára omlott össze az a rendszer, amit előtte mesterségesen kívülről tartottak fenn. A nyugati világgal szimpatizáló lakosság ekkor megijedt, félelem fogta el az embereket, és nagyon sokan el is hagyták az országot.

A tálibok 2021-ben azt a célt tűzték ki, hogy stabilizálják hatalmukat Afganisztánban, de ezzel együtt az elemző szerint azóta „amennyire lehetett, helyreállt a rend”. A szunnita, iszlamista vallási-politikai mozgalom vezetői

a nemzetközi közvélemény felé is azt szeretnék mutatni és kommunikálni, hogy legitim módon gyakorolják a hatalmat.

Sayfo Omar hozzátette: ennek eredményeképpen Afganisztánban erősödik a helyi autonómia, mivel a tálibok „csak annyira avatkoznak be a helyi folyamatokba, amennyire számukra feltétlenül fontos”. Afganisztán ugyanis egy meglehetősen heterogén ország, ahol több etnikum, vallási csoport is él.

A mindennapokban ez azt jelenti, hogy a tálibok hagyják az egyes etnikumoknak, hogy saját hagyományaik szerint éljék az életüket, ugyanakkor ennek fejében elvárják, hogy „politikailag lojálisak legyenek hozzájuk”. Példaként megemlítette, hogy korábban politikai okok miatt, illetve vallási alapon üldözték a síita hazarákat, míg ma már hazara tálibok is élnek Afganisztánban.

Sayfo Omar kitért arra is, hogy mennyire normalizálódott a hétköznapi élet a korábbi rendszerekhez képest. Mint mondta, a közbiztonság kifejezetten jó lett, ami hatalmas előrelépés a múltban tapasztaltakhoz képest. Régebben ugyanis a helyi zavargások miatt éjszakánként kijárási tilalmat kellett elrendelni Kabulban, illetve az afgán fővárosból szárazföldön szinte el sem lehetett jutni Bámijánba vagy Herátba, mert az autópályák mentén emberrabló csapatok garázdálkodtak, illetve az áruforgalmat is megvámolták a különböző milíciák, hadurak.

Ma már viszont zavartalanul közlekedhetnek az emberek az országon belül, kevésbé vannak kitéve veszélyeknek.

A gazdasági problémák viszont nem enyhültek Afganisztánban. Sayfo Omar több, harminc év alatti helyi fiatallal is szóba elegyedett, és szinte mindenki azt mondta neki, hogy ha tehetné, elhagyná az országot, és máshol, főként Nyugaton kezdene új életet. A legtöbben ezt azzal magyarázták, hogy nincs más opció arra, hogy a biztonságos jövőt megteremtve családot alapíthassanak, illetve az ehhez szükséges összeget megkereshessék.

Sayfo Omar a nők afganisztáni helyzetéről azt mondta, a tálib rendszer az elmúlt években különböző korlátozó intézkedéseket vezetett be. Például csak hat osztályt végezhetnek el a nők az iskolában, nem tölthetnek be bizonyos munkaköröket, nem jelenhetnek meg egyedül a köztereken, illetve lakóhelyük 40 kilométeres körzetét csak férjük vagy férfi hozzátartozójuk kíséretében hagyhatják el. Ezzel együtt a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője kiemelte, hogy

a tálib kormányzat hatalmának megőrzése érdekében bizonyos engedményeket is tesz, mert nem akarja elidegeníteni magától a heterogén, eltérő kultúrájú lakosságot.

Éppen emiatt Afganisztánban is vannak olyan középiskolák, ahol nők is tanulhatnak. Sayfo Omar is látott 17-18 éves lányokat iskolai egyenruhában. Ezek az iskolák azonban titokban működnek. A helyi etnikumok közül a hazarák kulturálisan kevésbé konzervatívok, mint a pastuk, ezért a hazarák által lakott településeken boltokban és éttermekben is dogozhatnak nők. Az elemző megfogalmazása szerint az ellenőrzést végző vallási rendőrség ilyenkor „félrenéz”. Sayfo Omar szerint a felsorolt példák azt mutatják, hogy összességében pozitívan változott az élet Afganisztánban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Schmidt Ádám: a sport folyamatosan megújul, és ha erre nem reagálunk, lemaradunk

Schmidt Ádám: a sport folyamatosan megújul, és ha erre nem reagálunk, lemaradunk

A Sport Forum Hungary hazai és nemzetközi előadásai, eszmecseréi a magyar sport fejlődését segítették – mondta az InfoRádióban a sportért felelős államtitkár a kétnapos konferenciáról. Schmidt Ádám arról is beszélt, hogy követni kell a nemzetközi vívmányokat, illetve kiemelte, hogy a következő években még hangsúlyosabban jelenik meg a mindennapos munkában a sporttudomány és a sportegészségügy.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Délután újra beütötték a forintot

Délután újra beütötték a forintot

Múlt héten kétéves mélypontra gyengült a forint, és ezt a hetet is itt kezdi, korán reggel 414 körül mozgott az euró, azóta pedig új kétéves mélypontra gyengült a forint és 415 fölé ment az árfolyam. A dollárral szemben is jelentős gyengülést látunk napközben. Még lehet némi hatása a Moody's múlt heti döntésének, amelyben a hitelminősítő rontotta Magyarország kilátásait, valamint a francia kormányválság miatt az euróra helyeződő nyomás is kedvezőtlenül érinti a forintot. A héten fontos események következnek, amelyek szintén piacmozgató hatásúak lehetnek. Jövő héten tartjuk az idei utolsó klubunkat, amelyen szóba kerül a forintárfolyam várható alakulása is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×