eur:
414.82
usd:
400.56
bux:
78665.14
2024. december 19. csütörtök Viola
Az amerikai központi parancsnokság által közreadott képen afgánok beszállnak egy C-17 Globemaster III amerikai katonai teherszállító repülőgépbe a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtéren 2021. augusztus 22-én. Az Egyesült Államok és szövetségesei a légi kikötőn keresztül menekítik ki a külföldi állampolgárokat és a velük együttműködő afgánokat, miután az iszlamista tálibok elfoglalták Afganisztán csaknem egészét.
Nyitókép: MTI/EPA/Amerikai központi parancsnokság/Donald R. Allen

Donald Trump csapata számonkérné a félresikerült afganisztáni kivonulás felelőseit

Az amerikai erők Afganisztánból való 2021. augusztusi kivonulása 13 katona életét követelte. Ezzel kapcsolatban egy vizsgálóbizottság felállítását tervezheti Donald Trump csapata, hogy megvizsgálják, kik lehetnek felelősek a kaotikusan lezajlott műveletért.

Donald Trump megválasztott elnök hatalomátadást vezénylő csapata jelenleg listába szedi azokat a jelenlegi és korábbi tiszteket az amerikai hadseregben, akik közvetlenül részt vettek az afganisztáni kivonulásban, és azt is vizsgálják, hogy hadbíróság elé állíthatják-e őket - írja az NBC News híradása nyomán az Index.

A csatorna úgy értesült, hogy Donald Trump csapata vizsgálja egy bizottság létrehozásának lehetőségét, ami információkat és bizonyítékokat gyűjtene a 2021. augusztusában lezajlott kivonulásról.

Azt is megvizsgálná a bizottság, hogy pontosan kik vettek részt a döntéshozatalban, kik teljesítették, és hogy hazaárulás vádjával is hadbíróság elé lehetne-e állítani az érintett katonai vezetőket.

Az NBC News szerint azt is vizsgálnák, hogy egyáltalán miért vonult be az amerikai hadsereg Afganisztánba, majd pedig ezt is felelősségre vonás és hadbíróság követé, ha az ellenük felhozott lehetséges vádak megállják a helyüket. Hozzáteszik, kérdéses, hogy hazaárulással megvádolható-e bárki is, tekintve, hogy a parancsnokok Joe Biden utasításait követték a kivonulást illetően, aki amellett, hogy maga is ellenezte az afganisztáni háborút, a Donald Trump és a tálibok között kötött megállapodás miatt volt kénytelen visszahívni az amerikai katonákat az országból.

Donald Trump csapata ennek ellenére azt is vizsgálja, hogy a jelenleg nyugalmazott katonákat vissza lehet-e hozni az aktív állományba, hogy hadbíróság elé állhassanak - írja a lap.

Donald Trump szerint az ő megbízottjai jó megállapodást kötöttek a tálibokkal, a hibát a Biden-adminisztráció követte el a kivonuláskor.

A következő adminisztrációjában védelmi miniszternek jelölt Pete Hegseth konzervatív műsorvezető egy könyvében amellett érvelt, hogy a Pentagonban több embert is ki kell rúgni, akik felelősek lehetnek a "megalázó visszavonulás" miatt. Szerinte a hadsereg vezetőit nem volták felelősségre a meghalt 13 amerikai katona miatt, akiket egy öngyilkos merénylő ölt meg a kivonulás alatt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Az Európai Unió karbonleválasztási és -tárolási (CCS) infrastruktúrájának fejlesztése kulcsfontosságúvá vált a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérése érdekében. Bár az olaj- és gázipar évtizedek óta támogatja a technológiát, gazdasági életképessége továbbra is kérdéses, ezért a szektor európai szintű támogatást sürget. A környezetvédelmi szervezetek azonban kritikával illetik a fosszilis iparágak CCS-re való támaszkodását, amely szerintük az érdemi dekarbonizációt hátráltatja. Az olajcégek EU-s támogatást kérnek a fejlesztésekhez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×