eur:
411.29
usd:
392.18
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
U.S. Secret Service officer, wearing a vest with various equipment attached, stands in front of White House. Washington DC. USA
Nyitókép: Ben185/Getty Images

Elfogytak a német hírszerzők, súlyos a munkaerőhiány, pedig feladat az lenne

Nem csak a sokasodó munka jelent komoly kihívásokat a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (Bundesnachrichtendienst – BND) számára. Legfrissebb adatok szerint a hivatal súlyos munkaerőhiánnyal küzd, ami megnehezíti a külföldi hírszerzést. Ráadásul bizonyos törvényi korlátozások sem kedveznek a munkaerő toborzásának.

A BND jelenleg 6500 férfiit és nőt foglalkoztat, de mintegy 700 hírszerzői állás betöltetlen. Eközben egyre nagyobb a veszély, elsősorban az oroszországi, kínai, észak-koreai és iráni fenyegetések miatt. A szolgálat elnökének, Bruno Kahlnak a források szerint sürgősen új titkosügynökökre lenne szüksége a hiány felszámolása érdekében.

Mindezt nehezíti az is, hogy a koronavírus-járvány óta sok alkalmazott előszeretettel él az otthoni munka, azaz a home office lehetőségével, ez pedig azt jelenti, hogy heti egy napot otthon tölt a munkahelyi számítógéphez és az iratokhoz való hozzáférés nélkül. További nehézséget okoz, hogy egyre magasabb a beteget jelentők száma, a Bild által ismertetett adatok szerint kétszer olyan magas, mint a lakosság többi részénél. 2022-ben például az alkalmazottak átlagosan 15 napig voltak betegszabadságon.

Ráadásul a szolgálatnál alkalmazott úgynevezett rotációs elv minden valószínűség szerint frusztrációt okoz a dolgozókban. Az idézett források szerint ez azt jelenti, hogy a hírszerzés szakembereinek rendszeresen olyan feladatokat kell elvállalniuk, amelyek nem felelnek meg tényleges szakterületüknek. A beszámoló szerint "rotálnia" kell azon keveseknek is, akik beszélnek oroszul, több esetben fordul elő, hogy az orosz nyelv ismerete ellenére más országokkal kell foglalkozniuk. Mindez olyan időben történik, amikor az orosz fenyegetést különösen súlyosnak tekintik. A NATO-szövetségesek elleni orosz hírszerzői támadások a BND számára rendkívüli kihívást jelentenek.

Ugyanakkor az új alkalmazottak felvétele nehézkes. A Der Tagesspiegel című lap ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy a BND márciusban nagyszabású toborzókampányba kezdett, és állítólag mintegy tízezer érdeklődő jelentkezett, ennek ellenére azóta "egyetlen felvétel" sem történt. Ennek oka az, hogy rendkívül szigorúak a jelentkezőkkel szemben támasztott követelmények. A felvételi folyamat tizenhárom hónapig tart, ennek részeként alaposan "átvilágítják" a pályázó múltját. Az eljárás jelentkezőként 100 ezer euróba kerül, és az adatok szerint 40 százalék azoknak az aránya, akik elbuknak a biztonsági átvilágítás során.

A német portálok szerint ez az oka annak, hogy biztonsági szakértők kétségeiknek adtak hangot a BND válságokkal szembeni ellenálló képességével kapcsolatban. A Bild egy tekintélyes katonai szakértőt idézett, aki szerint a BND csak abban az esetben képes a "túlélésre", ha az amerikaiak és a britek "táplálják" a szükséges információkkal. Az illetékes hatóságok nem hagyhatják, hogy a BND tovább "vegetáljon", hanem sürgősen erősíteniük kell – vonta le a következtetést az idézett szakértő.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×