Infostart.hu
eur:
362.83
usd:
309.83
bux:
133759.85
2026. május 4. hétfő Flórián, Mónika
Joe Biden amerika elnök a Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelölt-aspiránsa elleni merényletről beszél a washingtoni Fehér Házban 2024. július 14-én. Előző este Trump beszéde közben lövések dördültek a Pennsylvania állambeli Butlerben rendezett kampánygyűlésen. A politikus a jobb fülén megsérült, de védőgyűrűben a saját lábán hagyta el a pódiumot. A támadóval a helyszínen végeztek a hatóságok.
Nyitókép: MTI/AP/Susan Walsh

Joe Biden visszalépett az elnökjelöltségtől

A hivatalban lévő amerikai elnök közölte, hogy nem indul az elnökválasztáson. Maga helyett eddigi helyettesét, Kamala Harrist ajánlotta a Demokrata Párt elnökjelöltjének - tudósított a BBC.

Joe Biden azt közölte, hogy befejezi az újraválasztási kampányt. Döntését azzal indokolta, hogy "ez pártja és az ország érdeke".

Korábban már számos vezető demokrata politikus is azt sürgette, hogy Joe Biden lépjen vissza a jelöltségtől. Kihívója, Donald Trump többször a szemére vetette, hogy már túl idős az elnökséghez. Biden meglehetősen rosszul is szerepelt abban a tévévitában, amit Trumppal folytatott.

Ezt követően erősödtek fel a Demokrata Pártban azok a hangok, amelyek azt követelték, hogy Joe Biden lépjen vissza és a párt válasszon másik elnökjelöltet. A demokraták augusztusban tartják az országos konvenciót, amelyen véglegesítik a jelölt személyét, az elnökválasztás pedig novemberben lesz az Egyesült Államokban.

A közösségi oldalán közzétett levelében azt írta: élete legnagyobb megtiszteltetése volt elnökként szolgálni

– idézte Bident a BBC.

"És bár az volt a szándékom, hogy újraválasztásra törekedjek, úgy gondolom, pártom és az ország legjobb érdeke, hogy visszalépjek, és kizárólag az elnöki feladatok ellátására koncentráljak mandátumom hátralévő részében" – hangsúlyozta az elnök.

Azt ígérte, a jövő héten a nemzethez fordul és részletezi visszalépésének okait.

Biden elnök köszönetet mondott alelnökének, akit „rendkívüli partnernek” nevezett. Az X-en megjelent üzenetében azt írta: támogatja, hogy Kamala Harris legyen a demokraták elnökjelöltje. Úgy fogalmazott: „demokraták, ideje összefogni és legyőzni Trumpot. Fogjunk hozzá.”

A BBC emlékeztet rá, hogy Joe Biden a múlt héten elvonult delaware-i otthonába, miután Covidot diagnosztizáltak nála, de pénteken azt nyilatkozta: alig várja, hogy „a jövő héten visszatérhessen a kampányához”.

Korábban az elnök kijelentette, hogy csak a „Mindenható Úr” késztetheti visszalépésre, ám nem sokkal ez után már arról beszélt: fontolóra venné a visszavonulást, ha az egészségi állapota ezt úgy kívánná.

Az amerikai politikában évtizedek óta nem fordult elő, hogy hivatalban lévő elnök elállt az újraválasztási szándékától. Legutóbb, 1968-ben Lyndon Johnson volt az az elnök, aki bejelentette visszalépését.

Címlapról ajánljuk
Arató László: hidegzuhanyként érhetett sokakat a magyarérettségi feladatsora, rossz eredmények várhatók

Arató László: hidegzuhanyként érhetett sokakat a magyarérettségi feladatsora, rossz eredmények várhatók

A Magyartanárok Egyesülete elnöke nem számít jó eredményekre a magyar nyelv és irodalom érettségin, amelyen középszinten a második részben Arany János A tölgyek alatt című költeményét kapták a diákok műelemzésként, míg a témakifejtő esszé témája a létösszegző versek voltak három magyar példán keresztül.

Alkotmányjogász: az új kormányfő kinevezésével még nem lesz új kormány

Jelenleg még teljes jogkörrel rendelkezik az Orbán-kormány és a négy éve megalakult Országgyűlés is. Az új kormányfő kinevezése után válik ügyvezetővé a jelenlegi kabinet, amely a Tisza-kormány megalakulásáig már csak korlátozott módon járhat el.
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
Jelentett az Alteo: betett a különadó, de van miben reménykedni

Jelentett az Alteo: betett a különadó, de van miben reménykedni

Az Alteo közzétette első negyedéves gyorsjelentését: a számok szerint a társaság árbevétele 24 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, amit elsősorban a Mol Algyő projektfejlesztés és a hulladékkereskedelem felfutása hajtott. A konszolidált EBITDA ugyanakkor 23 százalékkal csökkent a kedvezőtlen energiapiaci helyzet, az egyszeri különadó és az alacsonyabb megújuló termelési árbevétel miatt, míg a nettó eredmény 1,4 milliárd forintos veszteség lett. A menedzsment kiemelte, hogy az első negyedévben átadott 70 MW-os energiatárolók a második negyedévtől fognak érdemben hozzájárulni az eredményhez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×