eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Európai Parlament

Elhunyt Jacques Delors, az Európai Bizottság egykori elnöke

Kilencvennyolc éves korában elhunyt szerdán Jacques Delors, az Európai Bizottság egykori elnöke - közölte a lánya, Martine Aubry az AFP francia hírügynökséggel.

Az egykori francia szocialista politikust álmában érte a halál párizsi otthonában.

Delors tíz éven át, 1985 és 1995 között állt az Európai Bizottság élén, kulcsfontosságú szerepet töltött be az euró létrehozásában és az Európai Unió mai formájának kialakításában. Fontos formálója volt többek között az egységes piac, a schengeni övezet, az Erasmus-programok és a közös mezőgazdasági politika létrehozásának.

Jacques Delors Francois Mitterrand elnöksége idején gazdasági miniszter (1981-1984) volt. Nem vállalta a baloldali felkérést az indulásra az 1995. évi elnökválasztáson, holott akkoriban a közvélemény-kutatások szerint ő volt a legnépszerűbb jelölt.

"Hetvenéves leszek, ötven éve dolgozom megállás nélkül, tekintettel az adott körülményekre, okosabb, ha kiegyensúlyozottabb életet élek a gondolkodás és a cselekvés között" - mondta 1994 végén a televízióban, amikor bejelentette, hogy nem indul az elnöki hivatalért.

Agytrösztjeivel, a "Tanú Klubbal", illetve az Európánkkal, a párizsi, brüsszeli és berlini székhellyel rendelkező későbbi Delors Intézettel az európai föderalizmus mellett állt ki, nagyobb merészséget követelt a Brexit idején.

Jacques Delors 1925. július 20-án született egyszerű katolikus családban. A francia jegybank, a Banque de France munkatársa volt, majd belépett a Keresztény Dolgozók Francia Szövetségébe, (CFTC), a későbbi CFDT-be. 1974-ben 49 évesen lépett be a Szocialista Pártba. Francois Mitterrand gazdasági minisztereként egyike volt a pénzügyi szigor enyhítése kezdeményezőinek 1982-től, így sikerült megmenteni Franciaországot az inflációs válságtól.

1948-ban vette feleségül kolléganőjét, Marie Lephaille-t, aki 2020-ban hunyt el. Két gyermekük volt, az 1950-ben született Martin Aubry és az 1953-ban született, 1982-ben leukémiában elhunyt Jean-Paul.

Emmanuel Macron francia elnök szerdán "Európánk fáradhatatlan mesterént" méltatta az elhunyt politikust.

"Egy óriás távozott" - mondta Olivier Faure, a francia Szocialista Párt első titkára.

"Jacques Delors vezette az Európai Gazdasági Közösséget a valódi Unió felé. (.) Nagy franciaként és nagy európaiként Európánk egyik építőjeként vonult be a történelembe" - írta a közösségi médiában Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.

Ursula von der Leyen úgy vélekedett, hogy Jacques Delors "látnok" volt, aki erősebbé tette Európát.

Olaf Scholz német kancellár "a látnokból Európa építőjévé vált" politikusként méltatta Jacques Delors-t.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×